Modlitba za Anušku. Povídka Kateřiny Tučkové, autorky románů Žítkovské bohyně a Bílá Voda
Modlitbou za Anušku spisovatelky, historičky umění a kurátorky Kateřiny Tučkové pokračuje týden brněnských autorů a jejich povídek na Vltavě. Premiéru v podání Barbory Goldmannové poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Kateřina Tučková patří k mladší generaci brněnských rodáků. I ona studovala na brněnském gymnáziu na Třídě Kapitána Jaroše, kterým prošla řada spisovatelů. Také ona beletrizuje příběhy spjaté s brněnskou historií a podporuje tak génia loci brněnských míst včetně vyloučených lokalit jako Cejl, který bývá nazýván brněnským Bronxem. Tzv. brněnského pochodu smrti (vyhnání Němců po 2. světové válce) se týká její první román Vyhnání Gerty Schnirch. Historii brněnského textilního průmyslu se zase věnuje v knize Fabrika.
Čtěte také
Bestsellerem se stal její román Žítkovské bohyně a letos i román Bílá Voda. Právě s poslední knihou Kateřiny Tučkové motivicky souvisí i povídka Modlitba za Anušku, která však poprvé vyšla už v roce 2013 v brněnském časopise Host a letos i ve sborníku povídek Jestli vůbec někdy, vydaném nakladatelstvím Listen.
Kateřina Tučková je kulturní veřejnosti známá nejen jako spisovatelka, ale i jako kurátorka, zabývá se totiž i výtvarným uměním. V současnosti žije v Brně i v Praze.
Související
-
Ruský kaktus. Autobiograficky laděný příběh Martina Reinera
Týden brněnských autorů a jejich povídek na Vltavě pokračuje. Poslechněte si text spisovatele a nakladatele v podání Michala Bumbálka.
-
Kočka, která je a není. Premiéra nové povídky Ludvíka Němce
Týden brněnských autorů a jejich povídek na Vltavě pokračuje. Poslechněte si text spisovatele a dlouholetého rozhlasového dramaturga v podání Jany Štvrtecké.
-
Kykyryký! Jeden z posledních příběhů brněnského spisovatele Jiřího Kratochvila
Týden brněnských autorů a jejich povídek na Vltavě pokračuje. Tentokrát uslyšíte text „postmoderního spisovatele“ v podání Michala Isteníka.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka