Miroslav Krleža: V táboře

Válka a úpadek evropské civilizace očima mladého kadeta nasazeného na rusko-rakouské frontě v Haliči.

Hra klasika chorvatského moderního dramatu vychází z Krlžeových vlastních válečných zkušeností. Hru, která se odehrává v blízkosti haličské fronty, kde se rakousko-uherská armáda střetávala s armádou ruskou, začal psát ještě během války. Válečná realita, kterou zachytil bez příkras, však byla natolik šokující, že premiéry hry byla v roce 1920 zakázána.

Krleža nás očima chorvatského kadeta uvádí do poměrů v rakousko-uherské armádě, kterým vládly krutost a bezduchý vojenský dril. Mladý intelektuál otřesnými válečnými poměry velmi trpí, ve své osamocenosti se však nemůže otevřeně vojenské mašinerii otevřeně vzepřít, protože by tím ohrozil vlastní život.

Hra nebyla nikdy na českých jevištích uvedena a československou premiéru měla až v rozhlase v červnu roku 1965 v dosud skvělém překladu Ireny Wenigové. Autorem rozhlasového scénáře byli dramaturg Josef Hlavnička a režisér Jiří Henke, který do inscenace obsadil skvělý výběr pražských herců: Jaroslava Kepku, Irenu Kačírkovou, Josefa Červinku, Soběslava Sejka, Martina Růžka nebo Eduarda Kohouta.

Hru vysíláme u příležitosti stého výročí prvního světového válečného konfliktu.


Osoby a obsazení:Kadet Horvat (Jaroslav Kepka), Nadporučík Dr. Gregor (Josef Červinka), Nadporučík Walter (Martin Růžek), Nadporučík Dr. Agramer (Ilja Racek), Pěšák Podravec (Soběslav Sejk), Baronka Meldeggová-Cranenstegová (Irena Kačírková), Plukovník de Malocchio (Eduard Kohout), Kapitán Lukač (Josef Bláha), Praporčík Šimunič (Alfred Strejček), Romanowiczová-Rusczuková (Světla Amortová), Polní podmaršálek von Hahnencamp (Karel Beníško), Major Hochnetz (Vladimír Leraus), Rytmistr Jesensky (Petr Haničinec), Nadporučík Somogyi Málmós Gábor (Stanislav Remunda), Dr. Altmann (Josef Patočka), Polní kaplan Anton Boltek (Oldřich Musil), Polský žid (Viktor Očásek), Ordonanz (Miloš Rozhoň), Hrabě Szeptycki (Josef Velda) a Baron Cranensteg (Jiří Hurta). Dále účinkují Václav Mareš, Josef Šulc, Karel Fořt, Karel Kastner a Miloš Hajský. Autor: Miroslav KrležaPřeklad: Irena WenigováHudba: František KovaříčekRozhlasová úprava: Josef Hlavička a Josef HenkeDramaturg: Josef HlavničkaRežie: Josef Henke

Natočeno v roce 1965.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.