Milan Kundera: Nesmrtelnost. Poslední česky psaný román uvádíme v nezkrácené podobě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Milan Kundera: Nesmrtelnost

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Románové tázání po smyslu lidského bytí ve světě beze smyslu uvádíme ve třiadvaceti dílech přesně podle představ a požadavků autora. U příležitosti 90. narozenin Milany Kundery pro rozhlas připravil Tomáš Sedláček. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Lukáš Hlavica. Kompletní dílo poslouchejte on-line do 7. května.

Poslední česky psaný román Milana Kundery, podle mnohých jeho nejvýznamnější dílo, se už zároveň celý odehrává v evropském prostoru. Příběhy matematičky Agnes, jejího manžela, právníka Paula a dalších Pařížanů 80. let, v románu koexistují s řadou filozofických a literárních úvah a také s tragikomickým příběhem J. W. Goetha a Bettiny von Arnim.

V sofistikovaném předivu motivů a odkazů mezi jednotlivými částmi románu vypráví a uvažuje autor o věčném intimním existenciálním problému obrazu člověka v očích těch druhých, o lidech, kteří žijí v nejlepším z možných uspořádání a přece nespokojeni, o svobodě, redukované na rituál opakování, o šílenství komerce, nevkusném sebepředvádění – o zrodu exhibicionistického homo sentimentalis, o porážce touhy a vítězném tanci smrti.

Protože „podstatné na románu je právě jen to, co se nedá říci jinak než románem“, vycházíme v hlavním jarním projektu Vltavy z přání autora – převést román do zvukové podoby co možná nejvěrněji psanému textu. Také proto není v této četbě použita žádná hudba a úkolem herce Lukáše Hlavici bylo tentokrát nehrát, ale přečíst.

Účinkuje: Lukáš Hlavica

Připravil: Tomáš Sedláček
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno v roce 2019.

autoři: Tomáš Sedláček , Petr Gojda
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.