Mikuláš

5. prosinec 2005

Sledujete rádi detektivky v televizi či na rozhlasových vlnách, anebo je rádi čtete? Obdivujeme ty různé inspektory, policejní rady, detektivy, kteří pátrají po zločincích, po motivech zločinů. Nenapadlo vás, že by se také dalo pátrat po původních příčinách bolesti, bídy, utrpení, aby se předešlo zločinu? A také detektivním způsobem. Stát se detektivem dobra. Přece každý z nás - třeba o tom ani nevíme - máme v sobě zásoby nevyčerpatelného dobra. Avšak čerpáme z těch zásob málo!

Mohla by to být zajímavá výprava za dobrem, která by mohla poskytnout mnoho radosti. Takový detektiv, když úspěšně dokončí své pátrání, může pocítit uspokojení. Ale může mít i opravdovou radost? Vždyť odhalil zlo, zločince, původ zla. Opravdovou radost, myslím si, může mít jen "detektiv dobra".

Vyskytl se vůbec takový? Ano. Dnes večer si ho mnozí - zvláště děti připomenou - v mnoha domácnostech, na společných besídkách. Řetěz různých vyprávění kolem sv. Mikuláše je toho důkazem. Ta první událost hned ukazuje, a dokonce vysvětluje, jak se dá tajně pátrat po dobru.

Mladý Mikuláš, dávno předtím, než se stal biskupem v maloasijském městě Myra, se jednoho dne dozví, že v místě jeho bydliště žije chudák, který je na tom moc špatně. Dozví se to, protože se to chce dovědět, protože hledá někoho, kdo potřebuje pomoc, ale takovou pomoc, která by neurážela, neponižovala, která by se také nevystavovala na odiv. Pomoc jaksi inkognito! Mikuláš se o tom člověku dozví postupně všechno: žije v nepředstavitelné chudobě; aby zachránil holé živobytí, odhodlá se prodat své tři dcery - dnes bychom to označili za nabídnutí k prostituci. Když Mikuláš obhlédne terén a vše dobře promyslí, přiblíží se v noci nepozorovaně k oknu toho chudáka a hodí dovnitř částku, která zachrání všechny - hlavně ty tři dcery.

To je jedna z mála dochovaných událostí života světce, který žil ve vzdálené Malé Asii - dnešním Turecku - v dávných dobách, někdy na počátku 4. století. I když my žijeme v docela jiných poměrech, nebyli by dnešní detektivové dobra rozhodně bez práce. Posuďte sami: maminka se žene domů z práce s představou, že se musí ihned vrhnout na přípravu večeře a že předtím ještě musí umýt nádobí, které zbylo po včerejšku. A když přistoupí k dřezu, najednou zjistí, že nádobí je pryč. Neznámá ruka - manžela, dětí? - je umyla, utřela, uložila. A podobných překvapení si láska vymyslí mnoho. A takhle se dá rozdávat všude, a může tak rozdávat každý! Nejen svatý Mikuláš v předvečer svého svátku! Přeji úspěšné pátrání všem začínajícím i zkušeným detektivům dobra!

autor: Prokop Siostrzonek
Spustit audio