Materiál na novou desku Pražského výběru je po kupě. Ale je to každý pes jiná ves, přiznává Michael Kocáb
Michael Kocáb je hudebník – zpěvák, textař, klávesista a skladatel, ale také někdejší politik. V současné době přemýšlí nad tvorbou dvou dokumentů a jedné desky, ale také nad prezidentskou kandidaturou. Definitivně se prý rozhodne v čase prázdnin. Jak ve Vizitce řekl Ondřeji Cihlářovi, vhodného kandidáta prozatím kolem sebe nevidí. Repríza z 31. května 2022.
Nový materiál kapely Pražský výběr je po kupě, jak ale říká jeho zakladatel, zpěvák a skladatel Michael Kocáb, písně jsou každý pes jiná ves. „Když se shodneme, že nám nevadí, že každá skladba zní jinak, desku vydáme,“ řekl ve Vizitce Michael Kocáb na adresu skupinové diskografie, kam poslední položka ve staré sestavě přibyla v roce 1997. Zcela jistě by ovšem mělo vyjít druhé album jeho mezinárodního projektu Aftershocks, přičemž vltavský host přiznal, že by do jedné písně dal rád vokál Ozzy Osbournea.
Dokument s historkami, které nikdo nezná
Michael Kocáb má ale i filmařské plány, dvaatřicet let po hraném dokumentu Pražákům, těm je tu hej by rád natočil nový „výběrový“ dokument, do kterého by mimo jiné zapracoval i méně známé historky.
Jednu z nich – tu o americkém koncertu Pražského výběru pro režimem utlačované Kubánce, který byl včetně proslovů světových státníků přenášen do kubánských domovů pomocí signálu z letadla CIA – v rozhovoru převyprávěl. Plánovaný dokument nevnímá jako pomník sobě a spoluhráčům, chtěl by ho natočit jako vizitku Pražského výběru pro další generace. „Bude v něm málo skladeb, zato budou celé. Do písní bych pak rád vetknul běh dějin a proložil bych to vtipy a příběhy,“ předestírá svůj plán. Světlo světa by měl v budoucnu spatřit ještě dokument věnovaný sametové revoluci. Předlohou by Kocábovi byla jeho tři roky stará kniha Vabank, dále dvacet hodin záznamů hovorů Václava Havla a archivní záběry České televize. „Chtěl bych to natočit tak, aby lidi pochopili a nezpochybňovali, že za pád totality můžeme my sami, nikoliv běh dějin,“ konstatuje.
V současné době je v kinech k vidění záznam velkého koncertu v O2 aréně, který Pražský výběr odehrál k 40. výročí svého vzniku. Na pódium si pozval řadu hostů, dění v hale doprovodily vizuální efekty a o neotřelé aranže skladeb se postaral americký dirigent Českého národního symfonického orchestru Steven Mercurio. Koncert do podoby hudebního dokumentu zvaného Symphony Bizzare sestříhal sám Kocáb. O Mercuriovi, žákovi Leonarda Bernsteina, spolupracovníkovi pěvce Bocelliho nebo Stinga, mluví Kocáb jako o hvězdě. „Když byl Pražský výběr orchestrem osloven ke spolupráci, nešlo to odmítnout. Bylo by to nepokorné, taková spolupráce zároveň přináší nové možnosti, jak slyšet vlastní hudbu. Steven ji zaranžoval krásně, navíc s námi začal jezdit jako kytarista na kšefty. Jak kluk chtěl být rockovou hvězdou, teď tu možnost má.“
Související
-
Věřil mi, a to mi dávalo velkou sílu, říká kytarista Michal Pavlíček o spolupráci s Václavem Havlem
Říká o sobě, že je samotář. Hudbu si nahrává doma a „one man show“, jak této práci přezdívá, si kompenzuje hraním v kapelách. Jak je na tom Pražský výběr s novým albem?
-
Michal Nejtek: Dělat věci s jistým výsledkem mě nebaví
Jako zvláštní souběh bdělosti a snění popisuje Michal Nejtek stav, ve kterém komponuje.
-
Máte staré rodinné video? Mou ctižádostí je zpřítomnit filmové archivy, říká dokumentarista Jan Šikl
Má rád hudbu Michala Kocába, ale také minimalisty jako je Philip Glass. Jan Šikl zasvětil profesní život práci s domácími filmovými archivy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.