Marie Kubátová: Jak přišla basa do nebe. Báchorka na motivy krkonošských poudaček a písní
Od krkonošské chalupy, přes síň svící ovládanou Smrtí do pekla a nakonec až do ráje vede cesta basisty Tuláčka, klarinetisty Józy, jeho milé Anči a báby Dontouky na útěku před finanční stráží – krancáky. Muzikanti si totiž přivydělávají pašováním cukru a pokusem o jejich lapení začíná příběh rozhlasové báchorky spisovatelky, dramatičky, ale také farmaceutky Marie Kubátové. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Kdybych měla říci, kdo je autorem pohádky o base v nebi, musela bych se rozhlédnout po horách, hledat větu po větě, písničku po písničce mezi těmi, u nichž jsem, když ne rodem, alespoň srdcem doma.
Marie Kubátová
O krkonošskou lidovou kulturu se Marie Kubátová začala zajímat pod vlivem své matky Amálie Kutinové, autorky řady románů pro děti a sběratelky lidových písní. Hra Jak přišla basa do nebe vznikala v péči dramaturgyně Venduly Strejčkové původně pro rozhlas. To konvenovalo přání Marie Kubátové, aby se se hrou mohlo seznámit co největšího množství posluchačů přímo v Krkonoších. Strejčková byla ale zároveň lektorkou pražského Divadla S. K. Neumanna. Text se tak dočkal divadelní verze v úspěšné inscenaci Václava Lohniského. Premiéry rozhlasové a divadelní inscenace se konaly ve stejný den 26. 12. 1956.
Související
-
Christoph Janacs: Šumava. Putování krajinou rakouského básníka
Půjdeme ve stopách rakouského básníka Christopha Janacse a textů z jeho sbírky Šumava.
-
Henri Pourrat: Kašpar z hor. Pestrý a osobitý příběh ze světa starého francouzského venkova
Děj románu se odehrává počátkem 19. století. Poslechněte si napínavé vyprávění o těžkém osudu Anny-Marie Grangeové, dívky ze statku, a o jejím bratranci Kašpararovi!
-
Václav Cibula: Lavina. Jak běží čas člověku, který se po pádu ohromné sněhové masy ocitne sám?
Horolezce ve skalách většinou ohrožuje špatný odhad vlastních sil a měnící se počasí. Stejné příčiny leží i v základu nehody, která rozdělí dvojici na začátku této hry...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka