Lumbeho vila u Jeleního příkopu. Jak se žilo v dnes prezidentském sídle malíři Miloši Jiránkovi?

Kdysi bylo na okolních pozemcích pohřebiště, za Rudolfa II. bažantnice. V novodobých dějinách se dokonce uvažovalo o demolici domu, který známe pod názvem Lumbeho vila. Dnes je objekt prezidentskou rezidencí, před více než sto lety zde poslední léta svého života prožil malíř vyznávající harmonii barev, postimpresionista, umělec, literární a výtvarný kritik Miloš Jiránek (1875−1911).

Dům na Hradčanech nad horním Jelením příkopem zakoupil politik a lékař Karl Lumbe (1807−1885). V polovině 19. století ho nechal přebudovat v pozdně klasicistním stylu. Miloš Jiránek si dům pronajal dávno po Lumbeho smrti a sám tam žil pouhých šest let. Ovšem nepochybně to bylo jeho nejšťastnější období.

Do domu přivedl svoji manželku Antonínu, jejíž portréty z interiéru Lumbeho vily jsou nesmírně krásné. Narodily se jim dvě děti, dvojčata, a Jiránkovy výtvarné kompozice nevšedních pohledů na nedaleký Pražský hrad jsou stále oceňované.

Časem, kdy v Lumbeho vile bydlel malíř Miloš Jiránek, nás v provede Jarmila Konrádová.

autoři: Jarmila Konrádová , Milena M. Marešová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.