Musíme lidem vrátit chuť chodit na Pražský hrad… O opětovném otevření Letohrádku královny Anny

4. listopad 2023

Na Pražském hradě najdete všechny architektonické styly minulého tisíciletí. Pořad vás zavede do unikátní renesanční stavby Letohrádku královny Anny, který je na sever od Alp naprosto jedinečnou stavbou své doby.

O výzdobě unikátních vlisů, na nichž je zpodobněno zlaté rouno či o reliéfech s antickými náměty, bude hovořit architekt a památkář Petr Chotěbor. Architektka a filosofka Marie Pětová připomene výjimečnou výstavu z roku 1996 s názvem Josip Plečnik − Architektura pro novou demokracii. O navazování architektonické diskuse s Jože Plečnikem, Otto Rothmayerem či Pavlem Janákem bude mluvit architekt Norbert Schmidt.

O tom, jak a proč malovat architekturu, bude přemítat malíř Jiří Štourač. Otázku, jak navázat na barevný a rozmanitý jazyk Pražského hradu v současnosti, zodpoví poradce prezidenta pro architekturu, jeden z našich současných nejvlivnějších architektů − Josef Pleskot.

autor: Daniela Brůhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.