Franta vystavuje na Pražském hradě. Nechte se nalákat na celoživotní dílo Františka Mertla

22. březen 2025

Podle životů otce Bohumila Mertla a jeho syna Františka by se dal natočit napínavý thriller. Bohumil bojoval za první války v československých legiích a za druhé jako tankista naší zahraniční armády projel celou Evropu.

František, který studoval pražskou AVU, do Francie emigroval na konci 50. let ze socialistického Československa kvůli lásce ke krásné Francouzce Jacqueline a svobodě. Francouzi neumí vyslovit slovo, ve kterém jsou dvě i více souhlásek po sobě, a tak se stal z Františka Mertla Franta. Se svou Jacqueline žije ve Vence, na jihu Francie.

Překonávání lidských možností je jedním z hlavních témat jeho tvorby

Malíř Franta se celkem záhy stal ve Francii malířskou osobností. Uznával ho Pablo Picasso, znal se s malíři Miroem a Chagallem. Nebo s Josefem Šímou. Proslulý spisovatel a agent britské MI6 Graham Greene ho upozornil na Milana Kunderu a malíře Francise Bacona. A radil mu, aby své zážitky z útěku na Západ literárně zpracoval. Své obrazy a sochy zobrazující podoby krásy lidských těl sevřených násilím, které v současném světě stále posiluje svou pozici, vystavoval česko-francouzský malíř v prestižních amerických a francouzských galeriích.

Na současné pražské výstavě Franta, který před několika dny oslavil pětadevadesáté narozeniny, vystavuje poprvé celistvý průřez celým svým dílem. Ve Víkendové příloze s ním rozmlouvá Jiří Kamen.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.