Tudy prošly dějiny. Historické milníky, které se odehrály na Staroměstském náměstí
Není mnoho míst na světě, kde by se v průběhu staletí odehrálo tolik dějinných a společenských událostí, ale i lidských tragédií. Staroměstské náměstí v Praze je průsečíkem dějin a symbolem státnosti.
Odedávna všechny patníky podél cest ukazovaly vzdálenost právě ke Staroměstkému náměstí. Od 20. století je Staroměstské náměstí místem pro vyjádření podpory či nesouhlasu různým myšlenkám, dějištěm událostí a jevištěm pro osobnosti z různých sfér veřejného života.
V dokumentu ale jen nerekapitulujeme známé či méně známé historické momenty, které se na tomto místě udály. Mnohé máme v rozhlasovém archivu doloženo autentickými zvukovými dokumenty. A proto se autorka rozhodla vyslat reportéra Tomáše Černého na cestu staletími. Jeho očité svědectví je doprovázeno zvukovými plochami evokujícími doby dávno minulé.
Hned první zastavení je vskutku dramatické. Ocitáme se na Staroměstském náměstí 21. června 1621. A v přímém přenosu můžeme sledovat krvavé divadlo, při kterém je postupně popraveno 27 českých pánů.
A to je jen začátek cesty, na které se strhávají pomníky, staví nové, střílí z tanků, oslovují milicionáři a oslavují hokejisti.
Čas v dokumentu posouvá symbolický zvuk Staroměstského orloje, využity jsou zvukové archivy od 30. let do současnosti. Do historického kontextu pak reportérovo cestování uvádí historici doc. Václav Ledvinka – bývalý ředitel archivu Hl. m. Prahy a PhDr. Vojtěch Kessler a doc. Stanislav Holubec z Historického ústavu AV.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?