Kdo postaví více kostelů? O sakrálních stavbách z počátku 20. století

25. květen 2024

Málokdy bylo v tak krátkém období vystavěno tak velké množství sakrálních staveb jako během prvních deseti let 20. století v severních Čechách. Různost církví a jejich vzájemné soupeření dalo právě v této oblasti vzniknout nejen úžasnému množství sakrálních staveb, ale také přálo jejich architektonické rozmanitosti.

5. díl: Linie „červených“. V Teplicích-Trnovanech římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně; v Kadani svatého Petra a Pavla církve československé husitské; v Litoměřicích bývalý evangelický kostel Krista spasitele

Jana Davidová-Kracíková hovoří s farářkou Československé církve husitské v Kadani Soňou Janotovou, Vlastimilem Malým, správcem sboru Jednoty baptistů v Litoměřicích, s architektem Janem Hanzlíkem a také s Jiřím Burešem, Alenou Selnerovou a Martou Pavlíkovou z Národního památkového úřadu.

4. díl: Stavěno ve jménu poděkování, lásky a obdivu. Rodinná Kaple sv. Václava rodiny Sochorů; Kostel sv. Šimona a Judy v Zabrušanech; Kostel Neposkvrněného početí panny Marie v Dubí

Málokdy bylo v tak krátkém období vystavěno tak velké množství sakrálních staveb jako během prvního desetiletí 20. století v (dnešním) Ústeckém kraji. A každý kostel, kostelík, kaple či chrám má svůj příběh. 

Jakkoliv historie druhé půle minulého století zasáhla na území severočeského příhraničí (dnes Ústeckého kraje) destruktivně co do skladby obyvatel a nadlouho přerušila česko-německé vztahy vyznačující se rivalitou, ale také vzájemnou tvůrčí inspirací − dodnes nese každý z tamních kostelů, kostelíků, kaplí či chrámů svůj příběh… Některé z nich vypráví Jana Davidová-Kracíková.

3. díl: Evangeliské kostely – sv. Pavla v Ústí nad Labem a Ježíšův v Trmicích. Katolické neobaroko na Střekově a secesní prvky v předlickém Kostele sv. Josefa

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Martin Zubík a architekt Matěj Páral.

2. díl: Dva velkolepé chrámy ve Varnsdorfu a dva sokové. Jubilejní kostel k oslavě panování císaře Františka Josefa v Rybništi

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Josef Rybánský.

1. díl: Duchcov, Hrob, Třebenice – dotyk secese. Evangelické obce, saské peníze i architekti

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Jiří Bureš, Lukáš Sláma.

autor: DAV
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.