Kdo postaví více kostelů? O sakrálních stavbách z počátku 20. století

22. červen 2024

Málokdy bylo v tak krátkém období vystavěno tak velké množství sakrálních staveb jako během prvních deseti let 20. století v severních Čechách. Různost církví a jejich vzájemné soupeření dalo právě v této oblasti vzniknout nejen úžasnému množství sakrálních staveb, ale také přálo jejich architektonické rozmanitosti.

8. díl: Kostely ČCE v Teplicích-Šanově a v Chotiněvsi a pavilon pro Reinerovu fresku v Duchcově

Meziválečná avantgarda s prvky funkcionalismu přetrvala do padesátých let 20. století, a tak v  Teplicích, městské části Šanov, obdivujeme kostel Českobratrské církve evangelické. Založení sboru ČCE v Chotiněvsi je spojeno s usazením Volyňských Čechů z ukrajinského Boratína v obci vysídlené po druhé světové válce.

Galerie nebo sakrální stavba? Autorem návrhu pavilonu pro Reinerovu fresku v Duchcově je architekt Jan Sokol, který o stavbě říká: „Není-li to kostel, je to aspoň prostor naplněný zbožností, a jestli zde k Bohu nemluví lidé, mluví s ním aspoň kameny, které jsem zde rozestavil. Budou-li tito mlčeti, kameny budou volati.“

7. díl: Dvě mariánské svatyně: Jména Panny Marie v Děčíně-Bynově a povrlská Navštívení Panny Marie; kostel svatého Josefa ve Vaňově

Kostel Jména Panny Marie v děčínské městské části Bynov je postaven na terase nad srázem u Jílovského potoka. Puristická stavba vyniká přísnou geometrií boční linie úzkých svislých oken. Z proudu nové věcnosti vychází kostel Navštívení Panny Marie v Povrlech, jehož centrální prostor má kruhový půdorys. Oproti mariánským svatyním, příběh kostela sv. Josefa ve Vaňově je úzce spojen s dobou jeho vysvěcení v září 1939.

6. díl: Funkcionalistický kabát nosí evangelické sbory i půvabné zvoničky aneb 30. léta na Severu Čech

Ve stylu funkcionalismu byla provedena stavba lounského Sboru Církve československé patriarchy Dr. Farského i tamní kostel Českobratrské církve evangelické. Husovy zvoničky v Lenešicích a Pnětlukách, byť stavby nevelké, díky užitému materiálu jsou zdobeny avantgardními prvky. 

Jana Davidová-Kracíková hovoří s Ivanou Derflerovou a farářem Církve československé husitské Vladislavem Vojtěchem Hánou, farářem Českobratrské církve evangelické Tomášem Pavelkou, s Jiřím Burešem, Alenou Selnerovou a Martou Pavlíkovou z Národního památkového ústavu.

5. díl: Linie „červených“. V Teplicích-Trnovanech římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně; v Kadani svatého Petra a Pavla církve československé husitské; v Litoměřicích bývalý evangelický kostel Krista spasitele

Jana Davidová-Kracíková hovoří s farářkou Československé církve husitské v Kadani Soňou Janotovou, Vlastimilem Malým, správcem sboru Jednoty baptistů v Litoměřicích, s architektem Janem Hanzlíkem a také s Jiřím Burešem, Alenou Selnerovou a Martou Pavlíkovou z Národního památkového ústavu.

4. díl: Stavěno ve jménu poděkování, lásky a obdivu. Rodinná Kaple sv. Václava rodiny Sochorů; Kostel sv. Šimona a Judy v Zabrušanech; Kostel Neposkvrněného početí panny Marie v Dubí

Málokdy bylo v tak krátkém období vystavěno tak velké množství sakrálních staveb jako během prvního desetiletí 20. století v (dnešním) Ústeckém kraji. A každý kostel, kostelík, kaple či chrám má svůj příběh. 

Jakkoliv historie druhé půle minulého století zasáhla na území severočeského příhraničí (dnes Ústeckého kraje) destruktivně co do skladby obyvatel a nadlouho přerušila česko-německé vztahy vyznačující se rivalitou, ale také vzájemnou tvůrčí inspirací − dodnes nese každý z tamních kostelů, kostelíků, kaplí či chrámů svůj příběh… Některé z nich vypráví Jana Davidová-Kracíková.

3. díl: Evangeliské kostely – sv. Pavla v Ústí nad Labem a Ježíšův v Trmicích. Katolické neobaroko na Střekově a secesní prvky v předlickém Kostele sv. Josefa

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Martin Zubík a architekt Matěj Páral.

2. díl: Dva velkolepé chrámy ve Varnsdorfu a dva sokové. Jubilejní kostel k oslavě panování císaře Františka Josefa v Rybništi

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Josef Rybánský.

1. díl: Duchcov, Hrob, Třebenice – dotyk secese. Evangelické obce, saské peníze i architekti

Historií i současností sakrálních staveb nás provedou historici Alena Sellnerová, Martina Pavlíková, Jiří Bureš, Lukáš Sláma.

autor: DAV
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.