Lubomír Čipčala: Pravidelný puls. Svědectví o českém rasismu a homofobii

6. prosinec 2023

Když doma chybí klid a pevný řád, dítě si zamiluje i ozdravné pobyty v Jeseníkách… jako malý Luban. Později zažívá ústrky kvůli svému původu i sexuální orientaci. Jeho zranitelnost ho takřka vhání do falešně hřejivé náruči drog a alkoholu. Dokáže se z ní vymanit? Poslechněte si nelítostně upřímnou zpověď mladíka, jehož zkušenosti by vydaly na několik životů… Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Richard Fiala
Připravila: Ivana Myšková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 6. 12. 2023

Lubomír Čipčala, absolvent transkulturní komunikace na Univerzitě Hradec Králové, který dosud publikoval převážně v časopise Romano voďi, ve své debutové „literární anamnéze“ s odstupem vypráví o svých úspěších i pádech, o snaze překonat jak vlastní slabosti, tak slabosti společnosti, v níž žije. Pakliže ale sám čelí předsudkům, nesnižuje se k tomu, aby předsudečně myslel. Jestli je k někomu zlý, pak především sám k sobě.

V případě textu Lubomíra Čipčaly, druhého nejmladšího autora zastoupeného v antologii Samet blues (Kher, 2021), můžeme uvažovat o tom, jaký podíl má na jeho sebedestruktivním chování xenofobně a homofobně smýšlejicí část české společnosti.

Povídka Pravidelný puls, jejíž název tematizuje i touhu hlavního protagonisty po určitém řádu a klidu, dokonale naplňuje zadání editorek antologie Samet blues Lenky Jandákové a Karolíny Ryvolové, a to zpracovat autentické zážitky zejména z přelomových devadesátých let, kdy se Lubomír Čipčala narodil. Jejich požadavek vycházel z tradičního žánru romské slovesnosti „čačikano vakeriben“, tedy pravdivého vyprávění ze života („tak, jak to bylo“), jak píší editorky v doslovu, „po staletí udržovaného s cílem předat nedocenitelné životní zkušenosti potomkům a vlastní komunitě.“

autor: Ivana Myšková
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.