Labyrint odlesků. O životě a díle Octavia Paze, mexického držitele Nobelovy ceny za literaturu
Nad knihou esejů Indické odlesky z pera jednoho z nejvýznamnějších španělskojazyčných autorů 20. století hovoří Petr Šmíd s překladatelkou Annou Tkáčovou.
Jako většina hispanoamerických autorů pěstoval i Octavio Paz žánr eseje. Proslavil se zejména souborem Labyrint samoty (1950), který byl novátorskou antropologickou studií o mexické identitě.
Paz měl blízký vztah k východním kulturám a hluboké znalosti tamní filosofie i literatury. V Indii působil v letech 1962−1968 jako mexický velvyslanec. Indická literatura ovlivnila i jeho básnickou tvorbu a zkušenosti z této země zúročil v jednom ze svých posledních děl. Tím jsou Indické odlesky. Soubor se v roce 2023 dočkal i českého vydání, kterého se ujala překladatelka Anna Tkáčová a nakladatelství Dauphin.
Související
-
Někdy dojde k zvláštním věcem... Nové pohledy na vnímání lásky a sexuality ve středověku
O knize nazvané Někdy dojde k zvláštním věcem… hovoří Petr Šmíd s germanistou a literárním komparatistou Janem Honem.
-
Jak vypadá chata Bohumila Hrabala nebo vila bratří Čapků? Poznejte osudy objektů slavných osobností
V seriálu se vydáme do zlínské vily Miroslava Zikmunda, chaty Bohumila Hrabala, dvojvily bratří Čapků, Semlerovy rezidence a Topičovy vily.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.