Jaké bylo vnímání lásky a sexuality ve středověku? Nové pohledy nabízí kniha Někdy dojde k zvláštním věcem…

O knize Někdy dojde k zvláštním věcem… hovoří Petr Šmíd s germanistou a literárním komparatistou Janem Honem. V podtitulu knihy se dozvíme, že texty hovoří o strastech dvorské lásky. Nutno dodat, že také boří rigidní představy člověka jednadvacátého století o zobrazení lásky ve středověké literatuře. Nejde však ani o momentky ze života tehdejší šlechty, ani o morality o nástrahách lásky.

Předmluva: Jan Hon
Doslov: Jan Dienstbier
Účinkují: Jan Hon, Petr Šmíd
Překlad: Jakub Vondra
Premiéra: 22. 4. 2023

V příbězích se setkáme s rytířem, kterého záludná milenka přesvědčí, že by byl mnohem přitažlivější, kdyby se zbavil svého přirození, či s mužem, který vezme doslovně výrok, že jeho srdce patří jeho milé. V jiném příběhu se pak nevěrná manželka pokouší přemluvit svého muže k homosexuálnímu styku.

Kniha je tak další položkou v rozsáhlém bádání o středověku, jeho literatuře i každodennosti, která nám pomáhá získat plastičtější představu o dávno zmizelém věku, jehož obraz byl po staletí účelově přetvářen

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.