Jaké bylo vnímání lásky a sexuality ve středověku? Nové pohledy nabízí kniha Někdy dojde k zvláštním věcem…
O knize Někdy dojde k zvláštním věcem… hovoří Petr Šmíd s germanistou a literárním komparatistou Janem Honem. V podtitulu knihy se dozvíme, že texty hovoří o strastech dvorské lásky. Nutno dodat, že také boří rigidní představy člověka jednadvacátého století o zobrazení lásky ve středověké literatuře. Nejde však ani o momentky ze života tehdejší šlechty, ani o morality o nástrahách lásky.
Doslov: Jan Dienstbier
V příbězích se setkáme s rytířem, kterého záludná milenka přesvědčí, že by byl mnohem přitažlivější, kdyby se zbavil svého přirození, či s mužem, který vezme doslovně výrok, že jeho srdce patří jeho milé. V jiném příběhu se pak nevěrná manželka pokouší přemluvit svého muže k homosexuálnímu styku.
Kniha je tak další položkou v rozsáhlém bádání o středověku, jeho literatuře i každodennosti, která nám pomáhá získat plastičtější představu o dávno zmizelém věku, jehož obraz byl po staletí účelově přetvářen
Související
-
Jak vypadá Topičova vila v Dobřichovicích? Navštivte ji s námi v cyklu o osudech objektů slavných!
Secesní dům si nechal postavit v Dobřichovicích u Prahy proslulý pražský nakladatel a významný představitel moderní knižní kultury František Topič jako letní byt.
-
Skvosty pod Zelenou klenbou v drážďanském zámku II. Objevte mistrovské artefakty spjaté s Čechami
Druhá série cyklu ředitele drážďanské sbírky Zelená klenba Mariuse Winzelera a publicisty Ivana Hartmanna.
-
Pražské biskupství a Klášter svatého Jiří – pilíře české státnosti
Rok 973 byl zásadním mezníkem v historii českého státu. V Praze bylo založeno biskupství a v této souvislosti i svatojiřský klášter, první klášter na území České republiky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka