Krásná neznámá. Film o výtvarníkovi Vladimíru Suchánkovi je plastickým portrétem významného umělce i připomínkou jeho doby
Režisér Martin Suchánek dosud pokládal každý ze svých snímků za nejtěžší. Nakonec poznal, že skutečně nejtěžší je natáčet o někom tak blízkém, jako je táta. Na filmu Vladimír Suchánek – Krásná neznámá pracoval čtrnáct let a dokončil ho k malířově nedožité devadesátce.
„Největší problém byl v tom, že jsem ke všem motivům, dokumentům a záběrům měl velmi osobní vztah. Pro mě tak měly úplně jiný význam než pro takzvaně cizího člověka. A já jsem ten film nedělal pro sebe, ale pro diváka, a chci, aby si ho užil a rozuměl mu,“ zpovídá se režisér. Z množství dat týkajících se života a díla svého otce se snažil vybrat ty podstatné, a zabalil je do osobního komentáře a pečlivě vybrané hudby. Však byl taky Vladimír Suchánek vášnivým muzikantem. Začátkem sedmdesátých let minulého století založil kapelu Grafičanka, se kterou hrál často například na vernisážích či oslavách jubileí významných umělců. Nechyběly pochopitelně ani samostatné koncerty, během kterých band rozdával radost a napájel posluchače energií. Některé nahrávky Grafičanky zazní i ve filmu, a režisér je doplnil výtvarníkovým oblíbeným klarinetem i komorní hudbou s tímto nástrojem. Nápomocni mu byli profesor Jiří Hlaváč a klarinetistka Anna Paulová.
Jak se, díky práci na filmu, změnil pohled Martina Suchánka na dílo jeho otce? „Byl jsem ohromen, kolik toho táta udělal, jak byl pracovitý. Ale asi nejvíc mě fascinovalo poznání toho procesu, kde jeho vývoj začínal a kde skončil. Současně jsem objevoval, co ve které době musel prožívat. Tátovy grafiky totiž vypovídají o tom, v čem žil a jak žil, jenom to není vždycky úplně přesně formulované. I o tom ve filmu mluvím, vysvětluje Martin Suchánek, autor dokumentu nazvaného Vladimír Suchánek – Krásná neznámá. Mimochodem – ona Krásná neznámá je jedna z nádherných litografií Suchánka – otce. A říká nám, že nemusí být vždycky všechno poznané nebo vysvětlené. A nevadí to.
Film je po odvysílání na ČT art k vidění na i-vysílání České televize.
Související
-
Martin Suchánek: Dokument nejsou jen „mluvící hlavy“
Dokumentarista Martin Suchánek natočil řadu hudebních filmů, např. o Antonínu Dvořákovi, Bedřichu Smetanovi, Václavu Talichovi či Rafaelu Kubelíkovi.
-
Všechno dobře dopadne – i když my tady nebudeme. Do kin přichází esejistický film o včelách
Dá se čekat, že pro nás lidi nedopadá mrazivé filmové zamyšlení režiséra Miroslava Janka nejlépe. Což ale ani v nejmenším neubírá kinematografickým kvalitám filmu.
-
Sdružení českých filmových kritiků vyhlásilo vítěze svých výročních cen. Vyhrál snímek Arvéd
Nejlepším tuzemským filmem roku 2022 byl podle českých kritiků Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Vítěz vzešel z hlasování padesátky členů Sdružení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.