Všechno dobře dopadne – i když my tady nebudeme. Do kin přichází esejistický film o včelách a našem vztahu k nim
Všechno dobře dopadne je poetické, přitom chvílemi až mrazivé filmové zamyšlení režiséra Miroslava Janka nad vztahem člověka ke včelám. Dá se čekat, že pro nás lidi nedopadá nejlépe. Což ale ani v nejmenším neubírá kinematografickým kvalitám filmu.
Pro Janka, jak přiznává, bylo natáčení dokumentu vzrušující cestou. „Díky knihám a rozhovorům se včelaři šlo o nádherné objevování včelího systému a jeho fungování. Jenom jeden příklad jeho složitosti: v rámci zdánlivě jednoduchého aktu rojení se včely vyrojí a pak hledají nový domov. A jenom tohle hledání popisuje asi tři centimetry tlustá kniha v angličtině. A takových knih jsem přečetl spoustu,“ osvětluje režisér svou cestu za včelami. Fascinovala ho přitom schopnost včel domluvit se. Třeba u zmíněného hledání budoucího domova. „Domlouvají se pomocí tanečků, to víme, ale jakým způsobem se pak dohodne celý úl, a řekne si: ano, tohle je nejlepší nabídka, letíme – tak to vlastně nevíme. Ale vždycky se domluví. Na rozdíl od lidí,“ dodává.
Otázkou tak je, vrátíme-li se k názvu Jankova filmu, pro koho všechno dobře dopadne. Pro nás? Pro včely? Pro všechny? „Když se podíváme na to, jak se my, lidé, chováme, tak to asi bude ve prospěch těch včel,“ odpovídá trochu smutně autor dokumentu Miroslav Janek. A jeden z dialogů filmu jeho názor potvrzuje: „Ano, bude líp a všechno dobře dopadne. – Bude líp, ale my nebudeme!“
Související
-
Miroslav Janek: Život mi přihrál partičku mladých autistů....
Nejlepší český dokumentární film je o mladých autistech. Nabízí totiž neobyčejně autentický vhled do jejich vidění světa. Normální autistický film zvítězil na 20. r...
-
Sdružení českých filmových kritiků vyhlásilo vítěze svých výročních cen. Vyhrál snímek Arvéd
Nejlepším tuzemským filmem roku 2022 byl podle českých kritiků Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Vítěz vzešel z hlasování padesátky členů Sdružení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.