České filmy odborným okem. Sdružení českých filmových kritiků vyhlásilo vítěze svých výročních cen. Vyhrál snímek Arvéd
Nejlepším tuzemským filmem roku 2022 byl podle českých kritiků Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Vítěz vzešel z hlasování padesátky členů Sdružení. Ti přitom neměli jednoduchou úlohu. Loňský rok u nás totiž na poli kinematografie patřil k těm lepším.
„Jeho energie byla dobrá, skoro by se dalo říct, že našlápl k nějakému vzestupu. Produkčně byl nebývale rozmanitý. Vznikly pozoruhodné experimenty, autorské i žánrové filmy,“ soudí předsedkyně Sdružení české filmové kritiky Jindřiška Bláhová. Nejvíce nominací na ceny získaly snímky Arvéd, Il Boemo a BANGER., v oblasti dokumentárního filmu se o vavříny utkaly pozoruhodné projekty Zkouška umění, KaprKód a Good Old Czechs.
Čtěte také
Na nejvyšším stupni pro vítěze nakonec stanul mysteriózní Arvéd v kategorii nejlepší film a dokumentární opera KaprKód v kategorii nejlepší dokument. V hereckých sekcích zvítězil Michal Kern za titulní roli Jiřího Arvéda Smíchovského a ukrajinská herečka Vita Smačeljuk za roli Iriny ve filmu Oběť. Nejlepším krátkým filmem se stal Ostrov svobody Petra Januschky, v kategorii Mimo kino zabodovala mini série České televize Podezření a objevem roku 2022 se stal režisér tohoto počinu – Michal Blaško.
Své ceny předávali kritici tradičně v pražském Divadle Archa, večer moderovaný Terezou Dočkalovou a Jiřím Panznerem vysílala živě ČT art.
Ceny české filmové kritiky 2022
Nejlepší film
- Arvéd – Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová, Ivan Ostrochovský
Nejlepší dokument
- KaprKód – Lucie Králová
Nejlepší režie
- BANGER. – Adam Sedlák
Nejlepší scénář
Nejlepší herec
- Arvéd – Michal Kern
Nejlepší herečka
Audiovizuální počin
- Good Old Czechs střih – Šimon Špidla
Cena innogy pro objev roku
- Michal Blaško – režie, Oběť, Podezření
Mimo kino
- Podezření – Michal Blaško, Štěpán Hulík
Nejlepší krátký film
- Ostrov svobody – Petr Januschka
Související
-
Minisérie České televize Podezření zaujala diváky a patří mezi nejsledovanější televizní pořady
Česká televize vysílá sérii Podezření, která líčí příběh sestry obviněné z vraždy pacientky. Těší se divácké pozornosti, budila ohlasy už na uvedení na festivalu Berlinale.
-
Láká mě kombinace parodie a temných zákoutí. Inspirací je Městečko Twin Peaks, říká Vojtěch Mašek
Proč komiks Sestry Dietlovy odkazuje ke zdánlivě normalizační idyle? Potkal se host vltavské Vizitky s Barborou Škrlovou? Má český komiks specifické rysy?
-
Adam Sedlák získal Cenu české filmové kritiky za režii filmu BANGER. Nejen o něm mluvil ve Vizitce
V současné době je na rapové odvykací kúře, a proto do své Vizitky zařadil spíš klidnější skladby. Drogy, tolik spojené s jeho filmem BANGER, jej ale zajímají dál.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.