České filmy odborným okem. Sdružení českých filmových kritiků vyhlásilo vítěze svých výročních cen. Vyhrál snímek Arvéd

4. únor 2023

Nejlepším tuzemským filmem roku 2022 byl podle českých kritiků Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Vítěz vzešel z hlasování padesátky členů Sdružení. Ti přitom neměli jednoduchou úlohu. Loňský rok u nás totiž na poli kinematografie patřil k těm lepším.

„Jeho energie byla dobrá, skoro by se dalo říct, že našlápl k nějakému vzestupu. Produkčně byl nebývale rozmanitý. Vznikly pozoruhodné experimenty, autorské i žánrové filmy,“ soudí předsedkyně Sdružení české filmové kritiky Jindřiška Bláhová. Nejvíce nominací na ceny získaly snímky Arvéd, Il Boemo a BANGER., v oblasti dokumentárního filmu se o vavříny utkaly pozoruhodné projekty Zkouška umění, KaprKód a Good Old Czechs. 

Čtěte také

Na nejvyšším stupni pro vítěze nakonec stanul mysteriózní Arvéd v kategorii nejlepší film a dokumentární opera KaprKód v kategorii nejlepší dokument. V hereckých sekcích zvítězil Michal Kern za titulní roli Jiřího Arvéda Smíchovského a ukrajinská herečka Vita Smačeljuk za roli Iriny ve filmu Oběť. Nejlepším krátkým filmem se stal Ostrov svobody Petra Januschky, v kategorii Mimo kino zabodovala mini série České televize Podezření a objevem roku 2022 se stal režisér tohoto počinu – Michal Blaško.

Své ceny předávali kritici tradičně v pražském Divadle Archa, večer moderovaný Terezou Dočkalovou a Jiřím Panznerem vysílala živě ČT art. 

Vita Smačeljuk ve filmu Oběť

Ceny české filmové kritiky 2022

Nejlepší film

  • Arvéd – Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová, Ivan Ostrochovský

Nejlepší dokument

  • KaprKód – Lucie Králová

Nejlepší režie

  • BANGER. – Adam Sedlák

Nejlepší scénář

  • Arvéd – Jan Poláček, Vojtěch Mašek

Nejlepší herec

  • Arvéd – Michal Kern

Nejlepší herečka

  • Oběť – Vita Smačeljuk

Audiovizuální počin

  • Good Old Czechs střih – Šimon Špidla

Cena innogy pro objev roku

  • Michal Blaško – režie, Oběť, Podezření

Mimo kino

  • Podezření – Michal Blaško, Štěpán Hulík

Nejlepší krátký film

  • Ostrov svobody – Petr Januschka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.