Láká mě kombinace parodie a temných zákoutí. Zásadní inspirací je mi Městečko Twin Peaks, říká tvůrce komiksů Vojtěch Mašek

1. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Scénárista Vojtěch Mašek

Proč komiks Sestry Dietlovy odkazuje ke zdánlivě normalizační idyle? Potkal se host vltavské Vizitky s Barborou Škrlovou? Má český komiks specifické rysy? V čem tkví síla hrdiny chystaného filmu Arvéd? Na otázky Ondřeje Cihláře odpovídal přední komiksový autor, scenárista, pedagog a režisér Vojtěch Mašek, který ihned po rozhovoru odjel do Holešovic chystat další natáčecí den.

Kde končí horor a začíná absurdita? Tahle fascinující a v lecčems provokativní představa je klíčem k poetice scenáristy, autora špičkových komiksů, výtvarníka a nově také režiséra Vojtěcha Maška.

Ukázka z komiksu Návrat krále Šumavy

Zásadní pro něj bylo setkání s poetikou Davida Lynche a sérií Městečko Twin Peaks. „Ta kombinace parodické roviny a temných zákoutí plus nevědomí pro mě byla iniciační zážitek, velmi mě ovlivnila. I mě zajímají postavy, po kterých – i když odvyprávíte jejich příběh – zůstanou otázky,“ vysvětlil ve Vizitce. Zároveň jej prý vždycky bavilo pracovat s mystifikací, „oborem“, který má v českých zemích velkou tradici. Všechny tyto inspirační zdroje se potkávají v komiksech, které sám vytvořil anebo na kterých spolupracoval. Patří mezi ně Sestry Dietlovy, Svatá Barbora anebo Návrat krále Šumavy, o nichž v rozhovoru detailně mluvil.  

Od magie k šikmé ploše

Potkávají se také v jeho chystaném režijním debutu. Spolu s autorem knihy Malostranský ďábel Janem Poláčkem v současné době točí film Arvéd o kontroverzním muži Jiřím Arvédovi Smíchovském (1898 – 1951). Mašek o něm mluví jako o faustovské postavě. „Byl to nesmírně vzdělaný člověk s fenomenální pamětí a znalostmi, doktor práv a teologie. Zabýval se hermetismem a magií, což ho zavedlo na scestí a nakonec se stal dvojnásobným kolaborantem: nacistickým i komunistickým. Jak se stane, že z touhy poznat smysl bytí si začnete zahrávat s temnými silami a sklouznete na šikmou plochu? Hledačství mě na postavě Arvéda zajímá nejvíc,“ vysvětluje.

Z komixu Sestry Dietlovy

Snímek v hlavní roli s divadelním hercem Michalem Kernem by měl být hotový letos na podzim. Otázkou zůstává, kdy se dostane do kin.

Spustit audio