Konec krbů, kančích kůží a paroží? Jak má vypadat česká chata pro 21. století?
Nebývá zvykem, aby v architektonických soutěžích vítězily malé a nenápadné stavby. Přesto se tak stalo v roce 2015, kdy české soutěže nadchla chatka u Máchova jezera.
Bez nadsázky by se dalo říct, že v Čechách je téměř v každé rodině alespoň jedna chata. Jak ale vypadají dnešní české chaty a chalupy? Je to stále přehlídka českého kutilství?
Obnovený zájem o chaty
Čtěte takéMladí Češi chtějí taky chatařit. Na chaty ale snad budou vyjíždět z kvalitnějších měst
Marie Špačková, ředitelka kanceláře České komory architektů a koordinátorka České ceny za architekturu, vnímá zájem o chaty a chalupy i podle množství přihlášek do soutěže. „V roce 2016 bylo chat a chalup v soutěži 2,5 % přihlášených, loni 3 % a letos 4 %. A téměř polovina letošních přihlášených staveb se dá zařadit do kategorie rekreace a bydlení.“ Architekt Ján Stempel, jehož přestavba mlýna na rodinné bydlení je letos mezi finalisty ceny, si znovuprobuzený zájem o chaty a chalupy vykládá tím, že v českých rodinách starší uvolňují bydlení mladším a ti se stěhují na venkovská stavení.
Pavel Nasadil ze studia FAM, který letos předsedal porotě slovenské ceny CE ZA AR a s chatou v Doksech v roce 2015 jako spoluautor získal Grand Prix Národní cenu za architekturu, k tomu dodává, že tento trend může souviset se stávající situací na trhu s nemovitostmi. Někteří lidé si nemohou dovolit pořídit bydlení v hlavním městě, proto se přesouvají za Prahu a upravují cenově dostupnější chaty či chalupy.
Převládají rekonstrukce
Povídat si s architekty o jejich domech, to je na mé práci nejzajímavější, říká fotograf Filip Šlapal
Jak se fotí architektura? A jak vypadá dobrá architektonická fotka? O tom přišli do ArtCafé mluvit ředitel pražské Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta a fotograf Filip Šlapal.
V současné době se chalupy a chaty spíš rekonstruují, než staví nové. Často to souvisí i s územními vyhláškami jednotlivých úřadů, které se snaží brzdit novou výstavbu. I tak si ale Marie Špačková myslí, že v Čechách je ještě možné postavit chatu na opuštěném místě. Největším nešvarem českých chat a chalup je nejspíš jejich necitlivé narušení okolního rázu. Proto porota České ceny za architekturu, jejíž letošní ročník bude vyhlášen 19. listopadu, nehodnotí jen stavbu samotnou, ale i její zasazení do krajiny. „Jsme zemí importu a importujeme různé styly často bezhlavě, aniž bychom si uvědomili, že můžeme poničit okolní prostředí,“ dodává Pavel Nasadil a společně s ostatními hosty ArtCafé věří, že investoři budou do budoucna víc důvěřovat architektům a kvalitních, ke svému okolích citlivých staveb bude přibývat.
Poslechněte si celé ArtCafé s chatařskou hudbou (jazzovými předělávkami písní bratří Nedvědů), kterou vybrala Eliška Vidomus:
Související
-
Ročenka české architektury představuje sebevědomá díla tvůrců, kteří nekopírují módní trendy
Kostel v Sazovicích, kaple v Oseku nad Bečvou nebo palírna v Javornici - to jsou jen některé ze třiceti nejlepších realizací českých architektů z posledních dvou let.
-
Paneláci v UPM. O výstavě, kvalitách i úskalích jednoho tuzemského fenoménu
Do července je prodloužena výstava Bydliště – panelové sídliště v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Rozhovor k výstavě přinášíme v repríze.
-
Chata na prodej hledí na zaminované pole rodiny kriticky i s pochopením
Režisér Tomáš Pavlíček svým druhým celovečerním filmem kultivuje český komerční film.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka