Paneláci v UPM. O výstavě, kvalitách i úskalích jednoho tuzemského fenoménu
Do července je prodloužena výstava Bydliště – panelové sídliště v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Rozhovor k výstavě přinášíme v repríze.
Existuje české město, kde nestojí panelák? Výstava představuje 73 sídlišť ve 14 krajích
Sály Uměleckoprůmyslového musea aktuálně zaplnily výstavní panely, modely, fotky a grafy. Představují se tu výsledky pětiletého výzkumného projektu Paneláci aneb Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí.
Čtyři roky zkoumal tým odborníků 73 panelových sídlišť po celé České republice. Jaká je jejich urbanistická a architektonická hodnota? Jaký byl příběh jejich vzniku? Jak vypadají dnes a jak se na nich žije? O tom všem podává zprávu projekt Paneláci, který se soubornou výstavou představuje v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Vedoucí projektu a kurátorku Lucii Skřivánkovou, historičku architektury Evu Novotnou a výtvarníka Tomáše Džadoně si k tématu do ArtCafé pozvala Jaroslava Haladová, rozhovor je reprízou z letošního ledna. Hudbu do pořadu vybíral Josef Sedloň.
Související
-
Fenomén panelových sídlišť a Paneláci I a II
Nad panelovými sídlišti se zamýšlejí Mariana Kubištová, Lucie Skřivánková a Rostislav Vácha. Pořad připravil Miroslav Buriánek.
-
Všechna sídliště nejsou stejná. Výstava představuje paneláky i to, jak se v nich žilo
Pět let trval výzkumný projekt nazvaný Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí, zkráceně Paneláci.
-
Kdo vymyslel paneláky?
Kniha Kimberly Elman Zarecorové nazvaná Utváření socialistické modernity, s podtitulem Bydlení v Československu v letech 1945-1960, vychází v českém překladu. Pro n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka