Paneláci v UPM. O výstavě, kvalitách i úskalích jednoho tuzemského fenoménu

9. květen 2018

Největší audioportál na českém internetu

V panelácích bydlí zhruba tři milióny Čechů. Jedná se o nejrozšířenější a nejtypičtější hromadnou výstavbu z období 50. až 80. let. Na výstavu o panelácích lze v Praze zajít až do 22. 7. 2018. | Foto: Fotobanka Profimedia

Kompletní záznam ArtCafé ze dne 9. 5. 2018

Do července je prodloužena výstava Bydliště – panelové sídliště v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Rozhovor k výstavě přinášíme v repríze.

Existuje české město, kde nestojí panelák? Výstava představuje 73 sídlišť ve 14 krajích

Sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Sály Uměleckoprůmyslového musea aktuálně zaplnily výstavní panely, modely, fotky a grafy. Představují se tu výsledky pětiletého výzkumného projektu Paneláci aneb Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí.

Čtyři roky zkoumal tým odborníků 73 panelových sídlišť po celé České republice. Jaká je jejich urbanistická a architektonická hodnota? Jaký byl příběh jejich vzniku? Jak vypadají dnes a jak se na nich žije? O tom všem podává zprávu projekt Paneláci, který se soubornou výstavou představuje v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Vedoucí projektu a kurátorku Lucii Skřivánkovou, historičku architektury Evu Novotnou a výtvarníka Tomáše Džadoně si k tématu do ArtCafé pozvala Jaroslava Haladová, rozhovor je reprízou z letošního ledna. Hudbu do pořadu vybíral Josef Sedloň.

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.