Konec jedné kapitoly sběratelství moderního designu. Raritní sbírka Michaela Maharama byla vydražena v aukci Sotheby‘s
Americká společnost Maharam udává v posledních letech směr designu i výroby textilií, na jejichž vývoji spolupracuje s předními současnými tvůrci jako Konstantin Grcic, Hella Jongerius, Studio Job a mnozí další. Za poctivou prací a neutuchající vášní k oboru však nehledejte jen produkci krásných látek. Maharam je otevřenou značkou, která inspiruje mnoha svými aktivitami.
A jednou z takových aktivit byla i sběratelská vášeň Michaela Maharama, který značku vlastnil až do roku 2013, kdy jí koupil nábytkářský gigant Herman Miller. Společnost Maharam založil v roce 1903 ruský imigrant Louis Maharam. Poté, co skončil s intenzivní spoluprací s divadly, pro které vytvářel kostýmy, rozhodl se Donald Maharam, otec Michaela, vzděláním textilní inženýr, zaměřit produkci na bytové textilie.
Pod vedením další generace v čele s Michaelem Maharamem udělala značka velký kus práce. V roce 2015 jsem měl možnost navštívit její moderní kanceláře na Manhattanu. V té době už sice vlastnil společnost Herman Miller, Michael Maharam se však stále podílel na jejím kreativním vedení. Kromě současného designu byla v interiéru kanceláří k vidění i řada historických artefaktů, jež Michael Maharam nashromáždil během své sběratelské kariéry. A právě tyto kousky, které vám tady zprostředkováváme na doplňujících fotografiích pořízených během mé návštěvy, zamířily z velké části minulý týden do aukce.
Pod názvem Design Agenda: The Collection of Michael Maharam nabídla newyorská pobočka Sotheby‘s většinu Maharamovy sbírky. Na 130 položek dražby reprezentuje neobyčejný Maharamův vkus a jeho vytříbený smysl pro design, jeho historii i současnost. Ranné prototypy britského minimalisty Jaspera Morrisona vedle geometrických skulpturálních židlí ikony minimalismu Donalda Judda nebo konstruktivistických experimentů holandského pionýra Gerrita Rietvelda doplňovaly historické motocykly Ducatti nebo BMW. Mezi tím vším stály svítidla od Alvara Aalta, dánský nábytek Poula Kjaerholma a Hanse Wegnera nebo keramické vázy Axela Salta. Nechyběl ani italský poválečný design a užitné předměty od vídeňského mistra Carla Auböcka.
Sbírám ikonické kousky i každodenní design. Jsem zejména fanouškem Geritta Rietvelda a Donalda Judda. Jsou pro mě ve skrze filozofickými tvůrci. Také trávím mnoho času na internetových aukcích hledáním skrytých pokladů.
Michael Maharam o své sběratelské vášni
Dnes již jeho sbírka neexistuje. Téměř celá byla v páteční aukci rozprodána. Nejvyšší částky přes 400 000 USD dosáhl unikátní prototyp konstruktivistické židle z dvacátých let od zmíněného Gerrita Rietvelda.
Související
-
Životní dílo výtvarného umělce a designéra Isama Noguchiho vystavují v Londýně
Během své kariéry neopomenul japonsko-americký výtvarník Isamu Noguchi snad jediné médium umělecké tvorby. Teď se jeho tvorba odkrývá po mnoha letech v komplexní podobě.
-
Unikátní nábytek z bytu Casa Albonico poprvé představen na veřejnosti
V prostorách milánského muzea designu Triennale di Milano je k vidění soubor nábytku, který ve 40. letech minulého století navrhl kultovní designér Carlo Mollino.
-
Hybridní design Mishi Kahna. Hravé virtuální objekty bez praktického účelu
Virtuální svět začíná hrát svou důležitou roli i ve světě současného užitého umění. Novou kolekci digitálního nábytku představil i americký designér Misha Kahn.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka