Unikátní nábytek poprvé představen veřejnosti. Dílo kultovního designéra Carla Mollina je k vidění v muzeu designu Triennale di Milano
Italský architekt a designér Carlo Mollino byl veskrze moderním renesančním člověkem, jehož tvorba obsáhla díky neskrývané lásce k životu téměř celý kulturní a technologický svět své doby. Kromě architektury a designu zasvětil Mollino svůj život vášni z lyžování, automobilům, letectví nebo fotografii. Narodil se v roce 1905 v Turíně. Po absolvování Fakulty architektury v roce 1931 se začal Mollino věnovat architektuře a interiérovému designu.
Svou práci v oblasti interiérů a architektury rozvíjel Mollino od třicátých let do let šedesátých. Design interiérů je pravděpodobně nejvýraznější částí tvorby tohoto turínského architekta. Ať už se jedná o organické interiéry soukromých rezidencí nebo výrazný přístup k designu nábytku, Mollinovy práce vždy demonstrují snahu o co největší maximalizaci výsledku. A právě touto kapitolou jeho tvorby se zabývá i aktuální výstava v muzeu Triennale di Milano, kterou připravil kurátor Marco Sammicheli.
Pod názvem Hyperformal Allusions vystavuje až do 7. listopadu milánské muzeum soubor nábytku, který Mollino navrhl pro privátní byt Casa Albonico v roce 1944 v Turíně. Kolekce křesel, židlí a skříní demonstruje Mollinův extravagantní organický design, založený na spojení kvalitního řemesla, technických inovací a senzuálních forem pramenících z designérovy bezbřehé fantazie a obdivu k přírodním archetypům. Jednotlivé kousky, které Triennale získalo do své stálé sbírky, byly vyrobeny v dílně Apelli & Varesio, se kterou Mollino úzce spolupracoval na výrobě především biomorfně ohýbaného dřevěného a překližkového nábytku.
Žádný z Mollinových nábytků nebyl vyráběn sériově. Vždy se jedná o autorské originály navržené na zakázku. To ilustruje i spolupráce s umělci. Dynamicky utvářený kabinet z Casa Albonico je například dekorován drobnou plastikou sochaře Umberta Mastroianniho. Unikátní kolekce nábytku byla vystavena ve své komplexnosti vůbec poprvé v působivé instalaci architektů ze studia Bunker-arc. Po skončení výstavy putují kousky do restaurátorské dílny, kde budou pečlivě zrestaurovány.
Související
-
Hybridní design Mishi Kahna. Hravé virtuální objekty bez praktického účelu
Virtuální svět začíná hrát svou důležitou roli i ve světě současného užitého umění. Novou kolekci digitálního nábytku představil i americký designér Misha Kahn.
-
Pocta mistrovi italského designu. Muzeum Triennale di Milano skládá hold Vicu Magistrettimu
Po druhé světové válce se Itálie stala světovým lídrem nových tendencí interiérového, produktového i průmyslového designu.
-
Londýnské experimentální studio Soft Baroque vystavuje svou aktuální tvorbu poprvé v Miláně
Pod názvem Sun City (Sluneční město) vystavuje londýnské experimentální studio Soft Baroque svou aktuální tvorbu v galerii Marsèll v Miláně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.