Ke skládání rád poslouchám mluvené slovo, říká Petr Wajsar. Miluje zvuk smyčců, ale hudbu vytvořil i z kočičího mňoukání
Klasika, jazz, pop, elektronika – žánry, ve kterých je Petr Wajsar jako doma. Poslední dobou skládá hlavně ve vlaku, cizí mu ale není ani soustředěné komponování pro smyčce nebo domácí samplování mňoukání koček. Už na konzervatoři mu pedagog Angelo Michajlov řekl: „Počkej, o tobě ještě uslyší!“ Měl pravdu. Za hudbu k Hastrmanovi získal Wajsar Českého lva a jeho znělkový remix je součástí oslav 100 let rozhlasového vysílání u nás. Do Vizitky ho pozvala Markéta Kaňková.
Jako malý kluk proseděl Petr Wajsar hodiny u rozhlasového přijímače. Otáčel knoflíky a lovil zajímavé radioamatérské signály, zvuky a jazyky na zahraničních stanicích. „Místy to znělo skoro jako horor, byl jsem v transu. Slyšet to jde ale i dnes, akorát ve dvě ráno,“ konstatuje. Rozhlas je jeho parťákem dlouhodobě. Kdysi dělal z legrace rozhovory sám se sebou, dodnes ho baví moment překvapení, co bude zrovna stanice vysílat. Mluvené slovo poslouchá i při komponování, části mozku zodpovědné za obě práce prý zhruba v šedesáti procentech nejsou v rozporu.
Čtěte také
V rozporu je ovšem někdy sám se sebou, to když píše další a další noty, přestože tuší, že výsledná práce nebude nic moc. „Pak najednou přichází vysvobození a napadá mě něco, co už podle mých představ je.“ Tak vznikal například violoncellový koncert s premiérou v roce 2024 na Dvořákově Praze. Ačkoliv na ně nehraje, smyčce miluje natolik, že se domnívá, že v minulém životě pro ně musel psát často. Rád má ostatně i fagot – netuctový nástroj, nad kterým musí skladatel pro dosažení efektního výsledku hodně přemýšlet.
Jak zní skladba Mono-poly, napsaná pro soutěž Pražského jara právě pro fagot? Jak Petr Wajsar pracoval s rozhlasovými znělkami pro oslavu stého výročí vysílání v Československu a jak ho v životě ovlivnili Milan Svoboda a Michal Pavlíček? Dozvíte se ve Vizitce, v níž pan Wajsar na klavír živě zahrál svůj ústřední motiv z filmu Hastrman.
Související
-
Silvia Hroncová: Z Národního divadla odcházím s velkou odbornou i lidskou zkušeností
Po šesti letech rezignovala na funkci ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery.
-
Pavel Novotný: Dokud jsme tvůrčí, tak žijeme!
Pavel Novotný zvládá mnoho rolí, vede katedru germanistiky na liberecké Technické univerzitě, pro rozhlas vytváří experimentální radiofonická díla.
-
Vypnout si telefon, dvě hodiny se procházet a přemýšlet o hudbě? Potřebuju to, říká skladatel Srnka
Rád běhá s Dvořákovou hudbou v uších a pohyb je pro něj při přemýšlení o komponování zásadní. V ČR svou tvorbu prosazuje minimálně, nechce brát příležitost mladším kolegům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.