Katherine Mansfieldová: Povídky

20. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vilma Cibulková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vilma Cibulková čte povídky anglické spisovatelky novozélandského původu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Katherine Mansfieldová se narodila 14. října 1888 ve Wellingtonu. Během svého krátkého, ale nejrůznějšími bohatými zkušenostmi nabitého života vytvořila osobité a působivé povídky, ve kterých čerpala především z vlastních zážitků a pozorování. Mansfieldová psala i literární kritiky, podílela se na vydávání literární revue Rhythm (Rytmus) a časopisu The Atheneum. Zemřela na tuberkulózu 9. ledna 1923 ve Fontainebleau.

Její citlivé porozumění pro složitosti moderního života i její pokorná úcta k lidem připomínají ruského spisovatele Čechova, s jehož dílem se autorka seznámila již v mládí. Citlivost a sugestivnost mistrovských próz Katherine Mansfieldové jen dosvědčuje její významné postavení mezi předními tvůrci moderní povídky.

Účinkuje: Vilma Cibulková

Překlad: Aloys a Hana Skoumalovi
Připravil: Petr Turek
Hudební spolupráce: Ladislav Železný
Zvukový mistr: Milan Křivohlavý
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2019.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.