Karel Poláček: Pásky na vousy

Dramatická anekdota o velké lásce a neprodejném zboží.

Poslouchejte na Vltavě 7. listopadu 2015 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 13. listopadu 2015.


Časově patří hra do raného období Poláčkovy tvorby, kdy působil jako novinář, povídkář, fejetonista a soudničkář. Napsal tehdy vynikající Povídky izraelského vyznání, v kterých lze nalézt i řadu dramatických prvků včetně vypravěčských monologů i postavy i děje vztahující se k uvedené komedii. Poláček v ní zpodobnil charakter pražských židovských obchodníků jako součást obce pražského židovského obyvatelstva na počátku státní samostatnosti.

Autor znal toto prostředí dokonale, neboť vyrůstal jako syn „židovského obchodníka koloniálním zbožím“. S humorem, vlídností i nadsázkou zobrazil obchodnickou „morálku“, která proniká i do soukromého života. Řídí tak individuální i společenský postoj a směruje, formuje životy. Obchodnická morálka se dědí a je v této sociální vrstvě etickým zákonem. Jaká je tato morálka?

Poláčkovy postavy říkají, že obchodnická poctivost velí nebýt nikdy oklamán, ale klamat druhé. Nakoupení ležáku v podobě pásek na anglický knír je neodpustitelný prohřešek, který ubíráá na cti majiteli a dokáže ho psychicky zdeptat. K dosažení úspěchu v profesi, v rodině i na veřejnosti je používáno nejrůznějších prostředků od klamu po strojenou okázalost.

Nejvíce to v komedii jiskří, když vedou dialog dva obchodnici těmito intrikami vycepovaní. Jejich touha oklamat se navzájem se zintenzivňuje až k závěru, kdy promluví oba zároveň a ukáže se jejich totožné myšlení. Morálka je pro ně užitkovým zbožím a vyplývá ze zájmů kšeftu. Poláček je nechá o ní hovořit, formulovat ji a zároveň se směje jejich obchodnickému zápalu.


Osoby a obsazení: Muž (Stanislav Oubram), Žena (Vlasta Peterková), Leopold Hahn (Jiří Sovák), Paní Hahnová (Jaroslava Adamová), Alfréd Votický (Václav Vydra), Julius Baum (Jan Teplý), Slečna Elsa (Jolana Maurerová), Artur Popper (Jiří Lábus), Paní Paškes (Jana Synková), Hugo Lüftschütz (Milan Neděla), Oskar (Tomáš Longa), Dívka (Lenka Termerová), Šťastná maminka (Taťjana Medvecká), Strýček Ignác (Jaroslav Kepka), Sentimentální teta (Drahomíra Fialková), Melancholická teta (Jaroslava Drmlová) a Číšník (Oldřich Janovský)

Autor: Karel Poláček Dramatizace: Jaroslav EtlíkDramaturgie: Dušan VšelichaRežie: Petr Adler

Natočeno v roce 1990.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová