Karel Kryl: Země lhostejnost

7. duben 2014

Od pondělka 7. dubna vysílá Český rozhlas v programové řadě Psáno kurzívou pětidílný cyklus Karel Kryl: Země lhostejnost. Jde o Krylovy politické komentáře z roku 1992, vybrané z knihy, kterou vydalo nakladatelství Torst.

Kryl je publikoval pouze v regionálních denících s nevelkým dopadem, v médiu s celostátním dosahem tedy zaznívají v premiéře. Texty jsou doplněny Krylovými písněmi.

Tereza Adámková vybrala publicisticko-umělecké tvary se specifickou Krylovou poetikou. Kniha Země Lhostejnost, vydaná nakladatelstvím Torst, přináší úplný soubor politických komentářů Karla Kryla z let 1990–93.

Je nejen splátkou jednoho z výrazných dluhů, které máme vůči jejímu autorovi, ale i překvapivě aktuálním a výrazným hlasem do diskuse o přítomnosti a budoucnosti české společnosti, politiky a kultury.

Krylovy články ukazují, jak mimořádného a vskutku nezávislého politického komentátora v něm česká a slovenská společnost ztratila. Vzhledem k nepřízni rozhlasových a novinových redaktorů na počátku devadesátých let neměl Karel Kryl možnost své publicistické texty představit širší čtenářské a posluchačské obci.

I proto jeho komentářů vzniklo mezi léty 1990 a 1993 jen dvacet osm. Dosah regionálních periodik Moravskoslezský den a Znojemsko, v nichž většina těchto textů vyšla, byl minimální. Kniha Země Lhostejnost tedy zásadním způsobem doplňuje obraz zpěváka, skladatele a básníka Karla Kryla. Ukazuje jej jako výsostně politického člověka s širokým vzděláním, záběrem zájmů a tvořivě blízkým vztahem k českému jazyku, který ve své publicistice rozvinul jako málokdo z jeho generace.


Pro rozhlas připravila a režii má: Tereza Adámková v Tvůrčí skupině Brno

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.