Karel Ančerl: LIVE Recordings – 6/6

30. květen 2022

Závěrečná část recenze z nového patnáctidiskového kompletu LIVE rozhlasových nahrávek České filharmonie a jejího šéfdirigenta Karla Ančerla z 50. a 60. let 20. století. Hodnocení připravil Petr Veber. 

Čtěte také

(…) I živé, ne studiové nahrávky dokládají, že Ančerlovo období u České filharmonie bylo mimořádné. Sice se o něm říkalo, že je „suchar“, bez větších emocí. Je pravda, že měl jako dirigent emoce vždy pod kontrolou a že hlavní věcí pro něho byly celky, ne vzdouvající se vášně. A je pravda, že orchestr mu hrál nejen přesně, ale také sugestivně, s výrazem a velkou uměleckou nadstavbou. Při poslechu tohoto již historického, dokumentárního, ale v dojmu rozhodně ne zbytečného snímku Mé vlasti z roku 1968 si to můžeme potvrdit. (…) 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová