Jubilant Daniel Barenboim. Světoznámý dirigent a klavírista oslavil osmdesát let

15. listopad 2022

Když vloni na podzim vyšla zpráva, že Pražské jaro zahájí Daniel Barenboim s West-Eastern Divan Orchestra, vzbudilo to mezi milovníky klasické hudby velké nadšení. Bohužel slavný dirigent nakonec kvůli nemoci do Prahy nedorazil. V jaké je světoznámý hudebník, který oslavil osmdesátiny, kondici?

West–Eastern Divan Orchestra a Daniel Barenboim

Dne 15. listopadu se v Buenos Aires narodil Daniel Barenboim. Slavný dirigent a klavírista již třicet let žije v Berlíně, kde jsou jeho narozeniny velkou událostí. Bohužel zdravotní důvody mu nedovolily zúčastnit se svého slavnostního narozeninového koncertu. 

„Bohužel zdravotní stav Daniela Barenboima se opravdu v posledních týdnech a měsících zhoršil. Počátkem února podstoupil operaci páteře a bylo mu později diagnostikováno závažné neurologické onemocnění. Je v péči lékařů. Chce se tedy plně soustředit nyní na rehabilitaci, takže veškeré aktivity zrušil. A co se týče nějakého výhledu? Těžko říct. Samozřejmě. Nicméně, pokud by se jeho stav v tom nejbližším období zlepšil, tak by to mohl být novoroční koncert v Berlíně se Státní operou a začátkem února jsou to představení Bizetovy Carmen,“ přibližuje aktuální zdravotní stav hudebníka Zita Senková. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.