Daniel Barenboim „80“
Daniel Barenboim se 15. listopadu 2022 dožívá osmdesáti let. Narodil se v roce 1942 v Buenos Aires, ale o deset let později se rodina přestěhovala do Izraele a už tehdy začala velká koncertní i nahrávací kariéra tohoto hudebníka, kterou nám připomene hudební publicista Jindřich Bálek.
(…) Za pozornost stojí, že Barenboim se nikdy nepřipojil k hnutí historicky poučené interpretace, vždycky zdůrazňoval, že se nechce nikam vracet, ale pouze navázat na tradici, která tady už je. Kromě angažmá v Berlíně ovšem stihl neuvěřitelné množství koncertů i jinde, byl několik let šéfem Milánské Scaly, stále hrál hodně na klavír, pravidelně hostoval u Berlínských i Vídeňských filharmoniků a zažila ho několikrát i Praha, naposledy na Pražském jaru 2017, kde vzdal hold Rafaelu Kubelíkovi, když dirigoval Mou vlast. V posledních dvaceti letech je ovšem Barenboim spojen ještě s jiným projektem, s orchestrem Západovýchodní díván, který založil spolu se svým přítelem, palestinským intelektuálem Edwardem Saidem. Poprvé se sešel ve Výmaru v roce 1999 a pozoruhodné na něm je, že je tvořen hudebníky ze znepřátelených zemí blízkého východu, tedy hudebníky z Izraele, Palestiny, Libanonu, Sýrie, Egypta… Barenboim se tak stal jakýmsi duchovním ambasadorem smíření a humanistického poslání hudby. Vystupuje na přednáškách, v médiích, v dokumentárních filmech a získal řadu čestných doktorátů a dalších cen věhlasných institucí. (…)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?