Josef Jedlička: O maloměšťáctví aneb Otec Kondelík
„Strpíme ještě, když jsme pokládáni za národ Švějků, ale nemáme rádi, když se o nás říká, že jsme Kondelíci.“ Pavel Soukup čte z knihy České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Josef Jedlička (1927–1990) byl český esejista a prozaik, který po roce 1968 emigroval do Německa, kde žil a pracoval pro rádio Svobodná Evropa. Je autorem románu Kde život náš je v půli se svou poutí, v němž se vyrovnává s životem v Litvínově 50. let, a také románové ságy Krev není voda.
V rámci Českého léta na Vltavě listujeme jeho esejistickou knihou České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Jedlička se v ní zaměřuje na české literární i lidské typy a historické mýty. V kapitole s názvem O maloměšťáctví aneb Otec Kondelík si bere na paškál typického maloměšťáka z díla Ignáta Herrmanna – trochu úzkoprsého, trochu pohodlného a malicherného, přitom dobráka.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.