Josef Jedlička: O maloměšťáctví aneb Otec Kondelík

6. srpen 2022

„Strpíme ještě, když jsme pokládáni za národ Švějků, ale nemáme rádi, když se o nás říká, že jsme Kondelíci.“ Pavel Soukup čte z knihy České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Soukup
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2002

Josef Jedlička (1927–1990) byl český esejista a prozaik, který po roce 1968 emigroval do Německa, kde žil a pracoval pro rádio Svobodná Evropa. Je autorem románu Kde život náš je v půli se svou poutí, v němž se vyrovnává s životem v Litvínově 50. let, a také románové ságy Krev není voda.

V rámci Českého léta na Vltavě listujeme jeho esejistickou knihou České typy aneb Poptávka po našem hrdinovi. Jedlička se v ní zaměřuje na české literární i lidské typy a historické mýty. V kapitole s názvem O maloměšťáctví aneb Otec Kondelík si bere na paškál typického maloměšťáka z díla Ignáta Herrmanna – trochu úzkoprsého, trochu pohodlného a malicherného, přitom dobráka.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.