Josef Čapek: Co má člověk z umění. Poslechněte si inspirativní úvahu českého spisovatele a výtvarníka

11. květen 2022

„Všechny naše city, naše radosti i bolesti, to všechno v sobě nese umění. Náš smích a pláč, dětství i stáří, naše lásky, naše vzpoury i usmíření, naše všednosti i svátky, prohry i vítězství, naše hříchy i naše slávy, to všechno je obsahem, slovem, zvukem a tvarem umění.“ František Němec čte esej českého spisovatele a výtvarníka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: František Němec
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1991

Výtvarník, prozaik, básník, novinář a esejista Josef Čapek (1887–1945) byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců, poté člen Spolku výtvarných umělců Mánes a skupiny Tvrdošíjných. Jako jevištní výtvarník spolupracoval s Národním divadlem v Praze, Státním divadlem v Brně a s Městským divadlem na Vinohradech. Byl redaktorem a výtvarným kritikem v Lidových novinách. Mimo to působil jako redaktor v několika časopisech zabývajících se výtvarným uměním Umělecký měsíčník, Volné směry. Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen a do roku 1945 vězněn v nacistických koncentračních táborech. Tam také zemřel.

Čtěte také

Své první prozaické práce psal většinou společně s bratrem Karlem. Josefu Čapkovi bylo později bližší směřování k lyrické próze, jež se plně projevilo v jeho samostatných knihách Lelio a Pro delfína. Ojedinělými díly Josefa Čapka jsou baladická próza Stín kapradiny, esejisticky laděný Kulhavý poutník a pascalovsky filozofující myšlenky shromážděné v knize Psáno do mraků. Rozsáhlé je Čapkovo dílo fejetonistické, pro něž je charakteristický široký tematický záběr, jazyková vytříbenost a myšlenková původnost.

Svým dílem Čapek významně formoval české myšlení o kultuře a umění první třetiny 20. století. Otázkou, k čemu je člověku umění, se zabývá i v rozhlasově uváděném textu.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?