Josef Čapek: Co má člověk z umění. Poslechněte si inspirativní úvahu českého spisovatele a výtvarníka
„Všechny naše city, naše radosti i bolesti, to všechno v sobě nese umění. Náš smích a pláč, dětství i stáří, naše lásky, naše vzpoury i usmíření, naše všednosti i svátky, prohry i vítězství, naše hříchy i naše slávy, to všechno je obsahem, slovem, zvukem a tvarem umění.“ František Němec čte esej českého spisovatele a výtvarníka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Výtvarník, prozaik, básník, novinář a esejista Josef Čapek (1887–1945) byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců, poté člen Spolku výtvarných umělců Mánes a skupiny Tvrdošíjných. Jako jevištní výtvarník spolupracoval s Národním divadlem v Praze, Státním divadlem v Brně a s Městským divadlem na Vinohradech. Byl redaktorem a výtvarným kritikem v Lidových novinách. Mimo to působil jako redaktor v několika časopisech zabývajících se výtvarným uměním Umělecký měsíčník, Volné směry. Za protifašistickou činnost byl v září 1939 zatčen a do roku 1945 vězněn v nacistických koncentračních táborech. Tam také zemřel.
Čtěte také
Své první prozaické práce psal většinou společně s bratrem Karlem. Josefu Čapkovi bylo později bližší směřování k lyrické próze, jež se plně projevilo v jeho samostatných knihách Lelio a Pro delfína. Ojedinělými díly Josefa Čapka jsou baladická próza Stín kapradiny, esejisticky laděný Kulhavý poutník a pascalovsky filozofující myšlenky shromážděné v knize Psáno do mraků. Rozsáhlé je Čapkovo dílo fejetonistické, pro něž je charakteristický široký tematický záběr, jazyková vytříbenost a myšlenková původnost.
Svým dílem Čapek významně formoval české myšlení o kultuře a umění první třetiny 20. století. Otázkou, k čemu je člověku umění, se zabývá i v rozhlasově uváděném textu.
Související
-
Umění ve světle svědomí. Esej světově proslulé ruské básnířky Mariny Cvetajevové
Co je umění, čemu učí a prospívá, kde je básníkovo nebe a jaká je básnická pravda? Hana Kofránková čte úvahu ruské spisovatelky a básnířky.
-
Nonsens všemi smysly. Povídky Emanuela Frynty, Ivana Vyskočila a Edwarda Leara
Letos 12. května si připomínáme 210. výročí narození jednoho z králů nonsensové literatury, anglického spisovatele Edwarda Leara. Jubileum nás inspirovalo k výběru povídek.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.