Olga Scheinpflugová: Přítel je ten, kdo s vámi všechno vydrží. Esej české herečky a spisovatelky, manželky Karla Čapka

9. květen 2022

Olga Scheinpflugová byla nejen vynikající herečkou, dlouholetou členkou Národního divadla v Praze, manželkou Karla Čapka, ale také spisovatelkou, autorkou básnických sbírek, románů i divadelních her. Kromě všestranného talentu byla obdařena také mimořádnou otevřeností, s níž prezentovala své životní postoje. Její úvahu o přátelství poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Hana Kofránková
Připravil: Zdeněk Milt
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1999

Rozhlasově uváděný esej patří k pozdním textům. V roce 1969, rok po autorčině smrti, byl uveřejněn v časopise Zítřek, jehož vydávání bylo krátce na to – za tzv. normalizace – zastaveno.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.