Jonas Karlsson: Dárek

13. listopad 2017

Postarší pár dostane od soudedů nečekaný dárek. Mají to chápat jako přátelské gesto, nebo skrytou urážku? Rozhodnou se jim to oplatit. Absurdní povídka švédského spisovatele on-line k poslechu do neděle 19. listopadu 2017.

pila, kladivo, tesařské nářadí, box

Jonas Karlsson (*1971) se dostal do povědomí švédské veřejnosti nejdřív jako herec. Hrál v řadě oblíbených filmů a televizních seriálů a od roku 2001 je členem souboru Královského dramatického divadla ve Stockholmu.

Ke psaní se dostal právě přes divadlo. Jak řekl v jednom rozhovoru, pauzy při divadelních zkouškách mu poskytly možnost přemýšlet o textech, o dialozích v nich, o situacích. V roce 2005 napsal hru, kterou stockholmské divadlo s úspěchem uvedlo. Následovala první sbírka povídek Druhý gól, kterou čtenáři přijali, a tak postupně začal J. Karlsson pronikat do povědomí i jako spisovatel. Dnes je jedním z mála švédských autorů, kteří se věnují zejména povídkové tvorbě, jakkoli má za sebou i dva romány. Prózu Místnost jsme na Vltavě uvedli v programové řadě Četba na pokračování.

V jádru povídek je často zcela běžná situace, která náhle nebo postupně získá absurdní rozměr. Právě absurdní charakter vedl některé kritiky ke srovnání Karlssonových povídek s tvorbou Franze Kafky, jejich atmosféra je ale mnohem lehčí a tón vyprávění humoristický. Postavy jsou obyčejní lidé, zpravidla ze střední třídy, a trapné, tragikomické zápletky, v nichž se ocitají, vyvolávají smích, i když při něm občas mrazí. Žijí v blahobytu a bezpečí a netrápí je skutečné problémy, snad proto se dostávají do tak neuvěřitelných situací. Právě to se přihodí Runemu a Gun, hlavním postavám povídky Dárek.

Účinkuje: Alena Mihulová

Překlad: Pavel Bína
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2016.

Autoři:Tvůrčí skupina Drama a literatura, Vladimíra Bezdíčková