Jonas Karlsson: Dárek

pila, kladivo, tesařské nářadí, box
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy pila, kladivo, tesařské nářadí, box

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Postarší pár dostane od sousedů nečekaný dárek. Mají to chápat jako přátelské gesto, nebo skrytou urážku? Rozhodnou se jim to oplatit. Absurdní povídku švédského spisovatele poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Jonas Karlsson (*1971) se dostal do povědomí švédské veřejnosti nejdřív jako herec. Hrál v řadě oblíbených filmů a televizních seriálů a od roku 2001 je členem souboru Královského dramatického divadla ve Stockholmu.

Ke psaní se dostal právě přes divadlo. Jak řekl v jednom rozhovoru, pauzy při divadelních zkouškách mu poskytly možnost přemýšlet o textech, o dialozích v nich, o situacích. V roce 2005 napsal hru, kterou stockholmské divadlo s úspěchem uvedlo. Následovala první sbírka povídek Druhý gól, kterou čtenáři přijali, a tak postupně začal J. Karlsson pronikat do povědomí i jako spisovatel. Dnes je jedním z mála švédských autorů, kteří se věnují zejména povídkové tvorbě, jakkoli má za sebou i dva romány. Prózu Místnost jsme na Vltavě uvedli v programové řadě Četba na pokračování.

V jádru povídek je často zcela běžná situace, která náhle nebo postupně získá absurdní rozměr. Právě absurdní charakter vedl některé kritiky ke srovnání Karlssonových povídek s tvorbou Franze Kafky, jejich atmosféra je ale mnohem lehčí a tón vyprávění humoristický. Postavy jsou obyčejní lidé, zpravidla ze střední třídy, a trapné, tragikomické zápletky, v nichž se ocitají, vyvolávají smích, i když při něm občas mrazí. Žijí v blahobytu a bezpečí a netrápí je skutečné problémy, snad proto se dostávají do tak neuvěřitelných situací. Právě to se přihodí Runemu a Gun, hlavním postavám povídky Dárek.

Účinkuje: Alena Mihulová

Překlad: Pavel Bína
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2016.