Johann Wolfgang Goethe: Urfaust. Cupák, Hrušínský, Jerneková a další ve hře o věčném hledání smyslu života
Jak napsal profesor německé literatury a znalec Goethova díla František Tomáš Bratránek ve svém Výkladu Fausta, po Dantově Božské komedii v evropské literatuře nevzniklo dílo, které by bylo tak častým předmětem výkladů a zkoumání jako Goethův Faust. Drama o nezkrotné lidské touze po poznání, zpupnosti i pokoře, lásce a smrti poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
První práce na dramatu započal Goethe někdy kolem roku 1770. Vycházel přitom z několika pramenů, mimo jiné i z loutkové verze alžbětinského Fausta Christophera Marlowa. Znal i nedokončené drama Gottholda Ephraima Lessinga, které ho inspirovalo pojetím Fausta jako člověka hnaného touhou po poznání, jenž je nakonec vykoupen.
Po pěti letech psaní se zrodil Urfaust, nesoucí výraznou pečeť literárního hnutí Sturm und Drang, ke kterému se Goethe v té době počítal. Tuto první zárodečnou verzi pozdějšího dramatu Goethe nikdy nevydal a na Faustovi pak dál s přestávkami pracoval téměř šedesát let.
Čtěte také
Dnes se ovšem na jeviště vedle Goethova grandiózního opusu (sestávajícího ze dvou dílů a čítajícího přes 12 000 veršů) často vrací i prvotní Urfaust. I dramaturgyně Jaroslava Strejčková sáhla v roce 1979 po této „komorní“ verzi faustovského dramatu v překladu Jaroslava Bílého. Režisér Josef Melč pak na základě její rozhlasové úpravy stvořil legendární inscenaci opřenou o mimořádné herecké výkony Eduarda Cupáka (Faust) a Rudolfa Hrušínského (Mefisto).
Právě tito dva představitelé hlavních rolí jsou nominovaní do probíhající ankety Neviditelný herec / herečka století. V anketě uspořádané v rámci oslav letošního rozhlasového výročí můžete vybírat z 20 českých rozhlasových herců a hereček, kteří svým interpretačním uměním obohatili tento specifický obor. Hlasovat můžete od 6. do 31. března 2023 na www.neviditelnyherec.cz.
Související
-
Johann Wolfgang von Goethe: Viléma Meistera léta tovaryšská aneb Odříkání
Cesta mladého, senzitivního člověka od vysněných ideálů až k vědomému uznání hodnot praktického života. Četba na pokračování z nedokončeného románu německého klasika.
-
Ödön von Horváth: Soudný den. Strhující hra o věčné lidské touze po vyšší spravedlnosti
Hra rakouského dramatika, kterou napsal v neklidných časech před začátkem druhé světové války. O zločinu a trestu pod drobnohledem maloměstského veřejného mínění.
-
Henrik Ibsen: Když my mrtví procitneme. Drama o sochaři, který z lásky k umění zradí lásku k ženě
Miloslav Mejzlík jako stárnoucí a se životem účtující sochař Rubek, který se po letech působení v cizině vrací do zatuchlého prostředí rodného města.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.