Johann Wolfgang Goethe: Egmont. Tragédie z období nizozemských bojů proti španělské nadvládě

19. listopad 2023

Děj tragédie Goethovy hry Egmont čerpá z událostí, které předcházely nizozemskému povstání proti španělské nadvládě. Španělský král, bez dobré znalosti místních poměrů, se rozhodne do Nizozemí poslat bezcitného vojáka, vévodu z Alby, aby krvavě potlačil neposlušnost nizozemského lidu. Obětí represí se stane vévoda Egmont, přední zastánce svých krajanů. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava: Miloslav Jareš
Osoby a obsazení: Markéta Parmská, regentka z Nizozemí (Marie Glázrová), Hrabě Egmont (Otakar Brousek), Vilém Oraňský (Josef Chvalina), Vévoda Alba (Vlastimil Fišar), Ferdinand, jeho syn (Alfred Strejček), Machiavelli (Miroslav Doležal), Egmontův tajemník (Zdeněk Ornest), Silva, ve službách Albových (Karel Houska), Gomez, ve službách Albových (Svatopluk Skládal), Klára, milenka Egmontova (Viola Zinková), její matka (Ludmila Vostrčilová), Brackenburg (Bořivoj Navrátil), Buyck (Bjuk) z vojska Egmont (František Hanus) a další
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Překlad: Otakar Fischer
Režie: Miloslav Jareš
Natočeno: 1973

Na Egmontovi pracoval Goethe 18 let a postupná změna původního autorova záměru je v něm patrná. Na počátku stál v popředí autorské pozornosti nespravedlivě stíhaný hrdina Egmont, postupem času se však soustředila na jeho protivníky – vévodu Oraňského a především plukovníka Albu.

Goethova tragédie končí smrtí hrdiny, ale je jasné, že se stane katalyzátorem dalších bojů za svobodu. Zatímco historický flanderský hrabě, generál a státník Lamoraal Egmont byl v době, kdy se tragédie odehrává, ženatý se Sabinou, vévodkyní bavorskou, a měl s ní dvanáct dětí, Goethe mu přiřknul romantický vztah s mladou měšťanskou dívkou, ale především duchovní sílu, díky níž se stal dobovým symbolem boje za svobodu proti vrchnosti, což dokládá i předehra Ludwiga van Beethovena z roku 1810. Její části využil jako scénické hudby i režisér Miloslav Jareš ve své inscenaci.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?