Jizerské hory. Putování po krajině sklářů, tkalců, dřevorubců, ale také spisovatelů, výtvarníků či architektů

21. červenec 2023

Výlety s Vltavou patří v tomto týdnu Jizerským horám, v repríze z roku 2017 se spolu vydáme do míst, která byla od středověku obydlena českými Němci. Zjistíme, jak je krajina Jizerských hor inspirovala, jakou stopu v ní zanechali a jak do jejich osudů zasáhlo 20. století.

Čte: Igor Bareš
Připravili: David Hamr, Michal Bureš
Natočeno: 2017

Navštívíme rodný dům spisovatele Otfrieda Preusslera nebo raspenavský hřbitov, kde jsou pochováni němečtí malíři. Půjdeme po stopách zmizelých děl sochaře Franze Metznera a pátrat budeme po osudu autorů secesní tváře jižní části Jizerských hor - Roberta Hemmricha a Josefa Zascheho. 

Poté zamíříme do míst, odkud inspiraci čerpal Carl Maria von Weber, a nakonec k torzu protržené přehrady na Bílé Desné, jejíž zkázu ve svém díle zachytil „básník Jizerských hor“ Gustav Leutelt. Našimi průvodci budou David Hamr a Michal Bureš.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.