Jiří Menzel: Rozmarná léta. Rozhlasové vzpomínání oscarového režiséra

24. únor 2023

Filmový a divadelní režisér, herec a spisovatel Jiří Menzel čte vybrané kapitoly ze své autobiografické knihy. Pořad uvádíme u příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravili: Jiří Menzel a Robert Tamchyna
Režie: Robert Tamchyna
Natočeno: 2014

Na nahrávce Jiří Menzel vzpomíná na dětství, studia na FAMU a na setkání s Otakarem Vávrou, Věrou Chytilovou, Bohumilem Hrabalem, Rudolfem Hrušínským nebo Zdeňkem Svěrákem. Oscarový režisér reflektuje některé významné a dramatické události v historii naší země a nechává nahlédnout do zákulisí vzniku filmů Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Postřižiny nebo Vesničko má středisková.

Charakteristický autorův hlas je intimním vypravěčem příběhů vlastního života a obrazů filmového scénáře. Kapitoly doplňují ukázky z filmové hudby Jiřího Šusta, tak jak ji známe z Menzelových filmů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.