Jiří Duchek: Pravá cesta vede po ocelovém laně. Cesta hrnčíře z Mutějovic do nedaleké Siřemi po stopách a stínech Franze Kafky

20. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Nová stálá expozice Galerie Kafka v Siřemi na Žatecku se zaměřuje na pobyty spisovatele Franze Kafky mimo Prahu. Na snímku z 18. srpna je fotograf Jan Jindra ve vstupní části vznikající galerie | Foto: Libor Zavoral, ČTK
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nebýt několika měsíčního pobytu spisovatele Franze Kafky v Siřemi u Podbořan, kde mezi lety 1917–1918 trávil u příbuzných svou ozdravnou dovolenou, málokdo by dnes věděl, že takové místo vůbec existuje. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Lukáš Hlavica
Připravil: Miloš Doležal
Napsal: Jiří Duchek
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2015

Hrnčíř Jiří Duchek se z Mutějovic do nedaleké Siřemi vypravil nejen po stopách a stínech Franze Kafky, ale dotýká se i důvodů, které do Siřemi přivedly třeba režiséra Miloše Formana, dramatika Václava Havla či spisovatele Jáchyma Topola.

Hrnčíř Jiří Duchek působil na Vyšší pedagogické škole ve Svatém Janu pod Skalou jako učitel keramiky. V roce 1998 se s rodinou odstěhoval do Mutějovic u Rakovníka, kde v bývalé zemědělské usedlosti vybudoval vlastní hrnčírnu.

autor: Miloš Doležal

Související

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.