Jiná doba Jana Buriana

17. červen 2009

Ve chvilkách mezi psaním písniček, organizováním koncertů a festivalů, moderováním kulturních akcí, natáčením televizních pořadů či prováděním turistů po mírně exotických zemích stíhá nenapravitelný workoholik Jan Burian stále ještě i novinařinu. Leckdo si možná ještě vzpomene na seriál Galerie osamělých písničkářů, který před pár lety připravoval pro Týdeník Rozhlas. Spíše než poetickými medailonky folkových kolegů ale žurnalista Burian proslul svými fejetony - ty z raných 90. let vyšly i knižně ve svazku Je tu nějaký zavěšený kafe?

Na jaře vydalo nakladatelství Galén nový soubor Burianových fejetonů nazvaný Přízrak v nákupním středisku - další příběhy z této jiné doby. Titul obsahuje přes 100 textů, kterými autor v průběhu let 2006 až 2008 přispěl do rubriky Pražský chodec listu Deník. Záhlaví se ale pisatel tak docela nedržel, takže vedle osobitých reflexí aktuálního metropolitního dění nabízel i témata přesahující často poněkud zatuchlý pražský, potažmo český rybníček. Značná část fejetonů má proto mnohem nadčasovější platnost než běžná časopisecká publicistika, byť půvab knížky spočívá i v tom, že skládá mozaiku často absurdních událostí, jimž jsme v posledních letech věnovali pozornost - od poplatků u lékaře přes čunkiádu či prezidentské volby až po veletoče kolem Kaplického knihovny. Současně můžeme nahlížet i do fejetonistova "intimního" deníku či rodinné kroniky a seznámit se třeba s okolnostmi, které vedly k jeho nedobrovolnému vystěhování z bytu na Hradčanském náměstí, nebo s tím, jak se vyrovnával s nevybíravými odsudky komunistické minulosti svého otce E. F. Buriana v "kauze" divadelního představení Pařeniště.

Televizní pořady Jana Buriana - ať už šlo o Posezení s J. B. nebo nedávno s výrazným ohlasem uváděný Burianův den žen - vždy stály na protagonistově schopnosti položit ve správný okamžik dobrou otázku. Což není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát: vedle jisté dávky empatie to předpokládá i výrazné vědomostní zázemí. Stejný princip Burian uplatňuje i ve svých fejetonech, jen s tím rozdílem, že dotaz vznáší na adresu čtenářů. A právě na nich také nechává odpověď - jako každý správný fejetonista.

Jan Burian

Jan Burian, Přízrak v nákupním středisku - další příběhy z této jiné doby, Galén, 2009, 253 s.

autor: Milan Šefl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.