SERIÁL

Jiná Afrika očima Pavly Jazairiové

Pavla Jazairiová
0:00
/
0:00

Vyprávění Pavly Jazairiové o Africe, do jaké se chtěla po letech vrátit a jakou našla. Pořad s posluchačskou soutěží poslouchejte on-line.

Chtěla jsem se vrátit do západní Afriky. Země je tu rudá, stromy obrovské, řeka Niger má světle modrou barvu, plavou v ní hroši a bezpočet ryb. Vesnice tvoří shluk malých statečků a sýpek z hlíny, slaměné střechy svítí jak stříbro…

…píše Pavla Jazairiová v úvodu knihy Jiná Afrika. Zvláště na Mali měla velmi pěkné a romantické vzpomínky. Stýskalo se jí po Africe, kterou neviděla dvacet let, a tak tam v roce 2008 vyrazila. Jaká to byla cesta, co během ní v Africe našla či postrádala, o tom autorka pak psala ve své knize. A o několika tématech, místech i zážitcích vypráví nebo cituje v rámci Výletů s Vltavou.

Kmen dogonů žije podobně jako lidé v době kamenné

Začínáme v Dakaru, kde mezi ty příjemné záležitosti patřila například návštěva muzea IFAN, které má pověst jednoho z nejlepších muzeí v západní Africe. Zprostředkovaně projedeme dočasnou výstavu s názvem Svědkové plodnosti. Druhý výlet nás zavádí mezi příslušníky kmene bambara. Oblékají se do látek, které si sami vyrábí i barví a samozřejmě zdobí různými symboly, protože symboly k Africe neodmyslitelně patří.

Jedno z témat, které se autorce knihy Jiná Afrika stále vrací, jsou ženy. Jsou to ony, které vytvářejí v Africe její hlavní zájem. Třetím výletem je proto nahlédnutí do jedné, a sice polygamní rodiny.

V Mali žije velmi zajímavý národ – tzv. paleonigriti, kteří žijí podobně jako lidé v době kamenné. Jedná se o kmen dogonů.

Jako všechny přírodní národy znají Dogonové svět, který je obklopuje, velmi dobře. Objevili vlastnosti mnohých rostlin, jsou znalí v zoologii, geologii, astronomii. Jejich náboženské, politické i společenské uspořádání má vysokou úroveň.

Jak žijí dnes? Podíváme se do jedné dogonské vesnice.

A západoafrické Výlety s Vltavou zakončíme vyprávěním Pavly Jazairiové o tuarezích – kočovnících, pastevcích, strážcích karavan, kteří ovšem mají v poslední době (i vlastní vinou) komplikované osudy.

Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Natočeno v roce 2018.

Spustit audio