Ještě jednu kávu! Vídeň. Putování po evropských metropolích z pohledu architektury
Ve Vídni je vše trochu divadlo a na vše se dívá se špetkou ironie, která je někdy tak hořká jako káva, jejíž vůně proniká do všech koutů každé kavárny. Ulice a trhy tu však voní trochu jinak. Vůně balkánského a asijského koření se zde míchá s nejrůznějšími světovými jazyky. Vídeň není a nikdy nebyla jen středoevropským městem a v tom právě spočívá její kouzlo.
Když se v šedesátých letech devatenáctého století Rakušané při stavbě nového parlamentu rozhodli pro styl přísného řeckého klasicismu, chtěli, aby ztělesňoval duch athénské demokracie. Dodneška stojí před parlamentem velká socha Athény, bohyně moudrosti. Symbolizuje fakt, že moudrost zůstává před parlamentem, ale nikdy nevstupuje dovnitř... tak alespoň tvrdí Vídeňáci.
Ve Vídni je vše trochu divadlo a na vše se dívá se špetkou ironie, která je někdy tak hořká jako káva, jejíž vůně proniká do všech koutů každé vídeňské kavárny. Ulice a trhy tu však voní trochu jinak. Vůně balkánského a asijského koření se zde míchá s nejrůznějšími světovými jazyky. Vídeň není a nikdy nebyla jen středoevropským městem a v tom právě spočívá její kouzlo.
Dnes je rakouská metropole nejrychleji se rozrůstajícím německy mluvícím městem vůbec a tato dynamika je patrná na každém rohu. Zároveň však všude trochu straší minulost, a to nejen v pohodlné nostalgii vídeňských kaváren. Další dokument Davida Vaughana ze série putování po evropských metropolích na téma: Jak se město odráží v naší fantazii?
Související
-
Amerika ve Zlíně. Rozhlasové putování po slavné éře Baťova města
Velkou inspirací byl po firmu Baťa obrovský kulturní i ekonomický boom, který Spojené státy na počátku dvacátého století zažívaly.
-
Paní Doris. Příběh jedné z posledních pamětnic koncentračního tábora Terezín
Dokument paní Grozdanovičovou představuje nejen jako pamětnici, ale také jako vyrovnanou moudrou ženu plnou vnitřní energie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.