Zahraj to znovu a líp! Pohled za oponu studia hudby na konzervatoři
Mladí hudebníci překonávají v průběhu šesti let studia na konzervatoři mnoho překážek. Ty jsou spojeny s psychickým zdravím, hledáním motivace nebo se sny o budoucí kariéře. Prostřednictvím pohledů tří studentů rozdílných ročníků Konzervatoře Brno autorka přibližuje, co vše stojí za náročným studiem hudby.
Tři hudebníci v dokumentu hovoří o tématech, které se týkají různých složek studia na konzervatoři. Shodují se například na tom, že pro člověka zvenčí může studium hudby působit nenáročně.
„Spousta lidí z vnějšího okolí si myslí, že je to v pohodě škola. Zvlášť když jim řeknu, že tady nemáme třeba matematiku. Já bych ale řekl, že je psychicky náročnější než mnoho škol,“ říká student šestého ročníku hry na housle Martin Janál. V letošním školním roce se připravuje na závěrečné absolutorium. „Je to opravdu tvrdá práce,“ doplňuje student pátého ročníku hry na klavír Pavel Beck, který minulý rok odmaturoval a začal učit na základní umělecké škole.
Čtěte také
Stejný názor má i studentka prvního ročníku hry na příčnou flétnu Natálie Leitkepová, který na brněnskou konzervatoř nastoupila teprve před několika málo měsíci. Na rozdíl od houslisty Martina a klavíristy Pavla je tak její pohled v určitém smyslu nezatížený zaběhnutými hudebními rutinami, jež postupně narůstají se zvyšujícím se počtem let strávených na konzervatoři.
Dokument je především o trnité cestě mladých hudebníků k profesionálnímu působení, ale také o duševním zdraví nebo o lásce k hudbě.
Související
-
Vítězslava Kaprálová – osobnost Francie. Francouzské stopy české skladatelky a dirigentky
Významná skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová se jako jediná Češka dostala do výběru osobností na výstavě Portréty Francie v Muzeu člověka v Paříži.
-
Zpěv o zpěvu. Výprava za podobami hlasu
Dá se naučit zpívat? Co to znamená umět zpívat? A proč se stydíme zpívat? O těchto a dalších otázkách mluvila autorka s hudebníkem Jiřím Burianem, Andy Čermákem a dalšími.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Zemřel přední český psychiatr Cyril Höschl. Poslechněte si jeho vzpomínání v Osudech
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.