Je úžasné pracovat s mladými lidmi, kteří myslí pořád dopředu, říká architektka Eva Jiřičná
Světoznámá architektka vypráví, jak ji sklo ohromilo už v dětství. Vysvětluje, v čem se současná témata architektury liší od těch z doby, kdy přijela do Velké Británie a vzpomíná i na svůj rodný Zlín. Repríza z 3. dubna 2023.
„Ve Velké Británii v kanceláři Richarda Rogerse, ve který jsem pracovala, jsem byla jediná žena – architekt. Rozhodně si nemyslím, že to byly lehký začátky, ale mně to vůbec nevadilo. A do teď, když se dívám zpátky – jako když to má člověk jednoduchý, tak to neznamená, že to je lepší. Člověk, když musí proti něčemu bojovat a prorážet věci, je to daleko jednodušší, nežli když mu všichni otevřou dveře. Já mám pocit, že musím věci dělat tak nejlíp, jak můžu,“ zamýšlí se architektka Eva Jiřičná v podcastu Momenty.
Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.
Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.
Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Související
-
Eva Jiřičná: Nenarodila jsem se pro klidný život
V Centru umění DOX v pražských Holešovicích proběhla retrospektivní výstava naší nejznámější architektky, jediné Češky, které byl udělen Řád britského impéria.
-
Historii a naši každodennost dělají lidé, z nichž mnozí jsou velmi problematičtí, říká Robert Kvaček
Významný český historik vypráví o tom, že je v našich městech a vesnicích čím dál méně osobností, kterým bychom mohli věřit a vložit do jejich rukou náš osud.
-
Velcí umělci své řemeslo vždy dokonale ovládali, totéž by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička
Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.