Velcí umělci své řemeslo vždycky dokonale ovládali, to samé by mělo platit pro herce, říká Jiří Štěpnička
Český herec vypráví o momentech, které s ním v životě otřásly, o tom, co pro něj znamená Národní divadlo a že opravdová herecká osobnost se vychovat nedá.
„Dodneška jsem na tom tak, že i když samozřejmě potřebuji peníze, každý z nás potřebuje peníze, ale já umím říct Ne. A to Ne mě vlastně naučilo Národní divadlo, protože tam se to bralo v takový určitý hierarchii a bylo to vypěstovaný... Heger by nešel do každý inscenace nebo do každý nabídky, kterou dostal. Bylo zvykem, že si herci tím, jestli přijali nebo nepřijali roli ve filmu, tak si vybírali ty režiséry. Ne že by nepřijali tu roli jako takovou, ale protože to dělá zrovna tento režisér a s ním dělat nebudu. Kdežto u toho Gottwalda jsem dostal strach, že kdybych tuhle roli odmítl, takže bych mohl být vyřazen vůbec z této profese,“ svěřuje se Jiří Štěpnička v podcastu Momenty.
Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.
Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.
Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Související
-
Dabingový scénář je libretem emocí, říká dabingová režisérka Olga Walló
Dabingová režisérka mluví o tom, že se opakovaně snažila propagovat dabing jako terapeutickou a meditativní metodu, při které člověk přichází na to, jak vnímá.
-
Geniální umělec vidí daleko víc než politik, řekl Jan Kačer v podcastu Momenty
Režisér a herec se zamýšlel nad tím, co lidem může dát divadlo, že se toužil stát lékařem a proč je důležité mít každý den odvahu.
-
Na smích z obecenstva už někdy čekám, je to krásná odezva, říká herečka a dabérka Libuše Švormová
Herečka a dabérka se zamýšlí nad mladou generací herců, nad tím, co pro ni znamená civilní herectví a popisuje, jak správně ‚placírovat fóry‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.