Na smích z obecenstva už někdy čekám, je to krásná odezva, říká herečka a dabérka Libuše Švormová

14. listopad 2022

Herečka a dabérka se zamýšlí nad mladou generací herců, nad tím, co pro ni znamená civilní herectví a popisuje, jak správně ‚placírovat fóry‘.

Připravila: Tajana Mančalová
Zvukový mistr: David Dibelka
Natočeno: 2022

„Dneska pozoruji, že mladí lidé umí třeba dobře tančit, už než vůbec k tomu divadlu jdou. Umí hezky zpívat, jsou dneska takoví odvážnější, nejsou zakřiknutí, jako jsme někdy bývali my. A oni zase zároveň tak strašně nectí staré herce, jako jsme je ctili my. Když jsme vešli někam, kde byl pan Pešek nebo pan Smolík, tak jsme z toho byli úplně unesený. A to oni ne, nejsou z nás nějak unesení. Ale mně to nevadí,“ směje se herečka Libuše Švormová.

Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

15 .11. Tanečník a choreograf Vlastimil Harapes
16. 11. Malíř a sklář Vladimír Kopecký
18. 11. Herečka, režisérka a scenáristka Lída Engelová

Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová