Jazzcafé: Silná střední generace jazzmenů

23. duben 2014

Ještě do nedávna to byli mladí začínající instrumentalisté a zpěváci. V současnosti už ale tvoří na české jazzové scéně silnou střední generaci a jejich sebevědomí se uplatňuje třeba při spolupráci s renomovanými zahraničními kolegy.

Kytarista Libor Šmoldas a bubeník Tomáš Hobzek upozornili na svůj talent zhruba před deseti lety ve skupině Organic Quartet varhaníka Ondřeje Pivce. Při nahrávání aktuálního alba SoulMates s nimi spolupracoval americký varhaník Brian Charette, který je na českých pódiích častým a vítaným hostem. Charette také doprovází českou zpěvačku Martinu Fišerovou. A je tu ještě jeden americký kolega Libora Šmoldase, kterému se v Jazzcafé budeme věnovat. Je jím altsaxofonista Bobby Watson.

Známý výtvarník Jiří Slíva přesvědčuje, že je jazzmanem tělem i duší nejen skrze svou grafickou tvorbu. Na nově vydaném albu se prezentuje jako kytarista, zpěvák, skladatel a autor mládkovsky hravých textů. Na CD Kup si bicí si s ním zahráli mj. Karel Růžička, Petr Dvorský, Adam Tvrdý nebo Tomáš Rejholec.

Rozloučení bude patřit pianistovi Pavlu Wlosokovi, jehož americkými partnery jsou saxofonista Joel Frahm, basista Steve Haines a bubeník Bill Campbell.

Před závěrečnou skladbou bude návštěvníkům Jazzcafé položena otázka. Kdo na ni nejrychleji a správně odpoví, vyhraje jazzové CD.

Koncert kvarteta Libora Šmoldase:
autor: Aleš Benda
Spustit audio