Charlie Parker. 100 let od narození neurvalého strůjce moderního jazzu, jenž ovlivnil beatníky

29. srpen 2020

V sobotu 29. srpna 2020 uplynulo přesně 100 let od narození jedné z nejvlivnějších postav dějin hudby 20. století. Někteří považují bebop, na jehož vzniku se Charlie Parker podílel, za nemocný výplod heroinového rauše, druzí ho naopak oslavují jako vysvobození jazzu ze spárů masové hudební kultury definované swingem. V pořadu Michaela Kyselky připomínáme Parkerův život, kariéru i hudbu.

POSLOUCHEJTE VLTAVU, SLAVÍME
Sobota 29.8.2020:

11:00 Jazzové dopoledne Jiřího Starého. Bird 1/2.
Charlie Parker with Strings: April in Paris. Kultovní studiová nahrávka, navíc se smyčci

18:00 Jazzový podvečer Otakara Svobody. Bird 2/2.
Charlie Parker ve filmu

Chceme-li shrnout stylotvorný význam Charlieho Parkera jako altsaxofonisty, nemůžeme jej nezasadit do kontextu bebopu, který představoval naprostou revoluci v dosavadním vývoji jazzu. Bebop byl popřením trendu populární hudby, která se vždy řídila jen vkusem průměrného posluchače.

Bopem byly dány atributy zcela nového stylu založeného na rychlosti, nepravidelnosti až nervnosti a tedy i na značných nárocích na technickou vyspělost. Z hlediska melodického a harmonického šlo o výrazné prohloubení komplexnosti dosavadního jazzového jazyka a o odklon od všeobecné líbivosti.

V dokudramatu „Beaten Charlie“ účinkují: Jana Hradílková, Julie Kyselková, Vratislav Brabenec, Karel Fořt, Aleš Opekar, Metoděj Constantin, Jiří Starý a Jaroslav Švec. Historií života Charlieho Parkera i jazzu minulého století Vás provedl autor pořadu Michael Kyselka.

Přestože bop nikdy nepronikl mezi masově oblíbené hudební styly, stal se neodmyslitelným základem pro všechny progresivní jazzové odnože. Dodnes se jak začínající, tak profesionální hudebníci Parkerem inspirují. Jeho odkaz je živý i po bezmála 80 letech od památné a na nahrávce zdokumentové jam session „At Minton’s Playhouse“, která tuto jazzovou revoluci rozjela.

autoři: Michael Kyselka , Štěpán Mleziva , Václav Vraný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.