Charlie Parker. 100 let od narození neurvalého strůjce moderního jazzu, jenž ovlivnil beatníky
V sobotu 29. srpna 2020 uplynulo přesně 100 let od narození jedné z nejvlivnějších postav dějin hudby 20. století. Někteří považují bebop, na jehož vzniku se Charlie Parker podílel, za nemocný výplod heroinového rauše, druzí ho naopak oslavují jako vysvobození jazzu ze spárů masové hudební kultury definované swingem. V pořadu Michaela Kyselky připomínáme Parkerův život, kariéru i hudbu.
POSLOUCHEJTE VLTAVU, SLAVÍME
Sobota 29.8.2020:
11:00 Jazzové dopoledne Jiřího Starého. Bird 1/2.
Charlie Parker with Strings: April in Paris. Kultovní studiová nahrávka, navíc se smyčci
18:00 Jazzový podvečer Otakara Svobody. Bird 2/2.
Charlie Parker ve filmu
Chceme-li shrnout stylotvorný význam Charlieho Parkera jako altsaxofonisty, nemůžeme jej nezasadit do kontextu bebopu, který představoval naprostou revoluci v dosavadním vývoji jazzu. Bebop byl popřením trendu populární hudby, která se vždy řídila jen vkusem průměrného posluchače.
Bopem byly dány atributy zcela nového stylu založeného na rychlosti, nepravidelnosti až nervnosti a tedy i na značných nárocích na technickou vyspělost. Z hlediska melodického a harmonického šlo o výrazné prohloubení komplexnosti dosavadního jazzového jazyka a o odklon od všeobecné líbivosti.
V dokudramatu „Beaten Charlie“ účinkují: Jana Hradílková, Julie Kyselková, Vratislav Brabenec, Karel Fořt, Aleš Opekar, Metoděj Constantin, Jiří Starý a Jaroslav Švec. Historií života Charlieho Parkera i jazzu minulého století Vás provedl autor pořadu Michael Kyselka.
Přestože bop nikdy nepronikl mezi masově oblíbené hudební styly, stal se neodmyslitelným základem pro všechny progresivní jazzové odnože. Dodnes se jak začínající, tak profesionální hudebníci Parkerem inspirují. Jeho odkaz je živý i po bezmála 80 letech od památné a na nahrávce zdokumentové jam session „At Minton’s Playhouse“, která tuto jazzovou revoluci rozjela.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.