Jaroslav Hašek: Pan Kobkán vdává dceru. Vydařená komedie o záchraně rodinné cti

7. leden 2023

Právě před 100 lety zemřel Jaroslav Hašek, jeden z nejosobitějších talentů české literatury, prozaik, novinář a humorista, autor proslulých Osudů dobrého vojáka Švejka. Jeho rozsáhlé dílo se mnohokrát stalo výchozím zdrojem filmových, divadelních i rozhlasových adaptací. Na Vltavě uvádíme komedii Pan Kobkán vdává dceru, kterou na motivy několika povídek Jaroslava Haška napsal všestranný divadelník Emil František Burian. Poslouchejte on-line po dubu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: velkošpeditér Kobkán (František Hanus), Kobkánová, jeho žena (Libuše Havelková), Matylda, jejich dcera (Eva Klepáčová), Robert, jejich syn (Michal Pavlata), Růžena, služebná u Kobkánů (Daniela Hlaváčová), profesor Trojka (Luděk Kopřiva), Pecháček, praktikant u firmy Kobkán (Ladislav Potměšil), Šíma, zřízenec u firmy Kobkán (Václav Lohniský), Máňa, květinářka (Zuzana Kočová), hostinská (Karolina Slunéčková), vrchní (Ivo Gübel), starosta (Josef Větrovec), řídící učitel (Václav Vydra), děkan (Josef Beyvl), hejtman (Oldřich Musil), kamelot (Artur Šviha), Venca, pouliční zpěvák a harmonikář (Jan Faltýnek), Franta, pouliční zpěvák (Jiří Bruder) a Papouch, papoušek velkošpeditéra Kobkána (Antonín Jedlička)
Dramatizace: Emil František Burian
Rozhlasová úprava: Jaroslav Vágner
Dramaturgie: Zuzana Kočová
Hudba: Josef Konšel
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 1975

Vydařená dramatizace měla premiéru v roce 1953, v době Burianových velmi problematických pokusů o angažované politické, budovatelské divadlo, z nichž nechvalně prosluly např. tituly Pařeniště nebo Parta brusiče Karhana. Návrat k humoru Jaroslava Haška tak mohl představovat malý únik z čím dál bezvýchodnější situace, do které se bývalý umělecký novátor a představitel divadelní avantgardy po válce dostal.

Satirický obrázek ze života českých drobných podnikatelů na počátku 20. století líčí trampoty velkošpeditéra Kobkána, jehož dcera se zapomněla s jistým „panem inženýrem“. Pan Kobkán tedy nejen vdává svou dceru, ale zároveň zachraňuje ohroženou rodinnou čest a dobré jméno

Rozhlasová verze dramatizace byla natočena v roce 1975. Režíroval ji tehdy vynikající rozhlasový režisér Josef Melč. Do hlavní role velkošpeditéra Kobkána obsadil Františka Hanuse, jeho ženu hrála Libuše Havelková, dceru Matyldu, o jejíž vdavky se ve hře jedná, představovala Eva Klepáčová.

autoři: Emil František Burian , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související