Jan Moštěk: Detektiv Tom Šark

Václav Vokolek
Václav Vokolek

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Téměř filmový příběh s kriminální zápletkou. Z díla osobitého naivního malíře a spisovatele připravil Václav Vokolek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Spisovatel a výtvarník Václav Vokolek se před lety náhodně seznámil s pozoruhodným tvůrcem Janem Moštěkem, s jeho obrazy a nezvyklými texty. Tato setkání jej inspirovala k vytvoření rozhlasového pořadu nazvaného O muži, který chtěl malovat jako Courbet, v němž poprvé představil několik kratších Moštěkových próz. Texty samotné i okolnosti, za nichž se Jan Moštěk Václavu Vokolkovi zjevoval a zase mizel, mohly působit dojmem, že jde o postavu smyšlenou. Jak tomu bylo doopravdy a jaké ohlasy vyvolalo uvedení předchozího pořadu, vyprávěl Václav Vokolek v druhé rozhlasové kompozici, jíž dal název Mít svého Moštěka. Jejím základem se stal zejména příběh o malíři Josefu Mánesovi.

Uveřejnění těchto textů v rozhlasovém vysílání i v několika časopiseckých ukázkách vzbudilo o dílo Jana Moštěka nebývalý zájem. Okouzlilo i skvělého rozhlasového interpreta moštěkovských literárních kreací Radima Vašinku, který nejlepší skvosty tohoto uměleckého odkazu zařadil do repertoáru svého divadélka Orfeus.

Radim Vašinka (2009), herec, režisér a nezávislý principál pražského divadla Orfeus

Ze všech dostupných literárních prací Jana Moštěka pak Václav Vokolek sestavil soubor, který knižně vydal v roce 1996 v nakladatelství Triáda pod názvem Tenkrát v Paříži… anebo Byl slídivej jako kočka, ale rád si také užil. Z této sbírky připravil v pořadí už třetí Schůzky s literaturou, pojmenované podle hlavního hrdiny vyprávění Detektiv Tom Šark, s podtitulem Téměř filmový příběh s kriminální zápletkou.

O literárních textech Jana Moštěka Václav Vokolek říká:

Vedle vyloženě naivních detailů se v nich s tvrdošíjnou pravidelností opakují místa vzácně moudrá, poetická, snová a paradoxní. Mimo zvláštní humor tu nalezneme až bolestivou nostalgii provázející zneuznané umělce a velmi nepříjemný pocit až osudové trapnosti. Po idylickém začátku to po chvíli počíná hlasitě skřípat. Svět Jana Moštěka bývá krutý! Že se přitom nepřestáváme smát, svědčí o Moštěkově hrdinství…

Účinkuje: Radim Vašinka

Připravil: Václav Vokolek
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 1999.