Tajný agent. Londýnský obchodník jako neúspěšný špion v románu Josepha Conrada
Pan Verloc provozuje v Londýně krámek s papírenským zbožím. Přestože tam zákazníci najdou i lechtivé čtivo, živnosti se evidentně nedaří. Ale to nevadí. Pan Verloc je totiž agent pracující hned pro několik stran. Ale jednomu z chlebodárců jisté východní mocnosti dojde trpělivost a žádá za své peníze akci. Jenže Verloc je především neskonale líný mamlas. Premiéru s Jiřím Vyorálkem v hlavní roli poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Námět románu, který následoval po velmi osobním díle Zrcadlo moře, čerpal Conrad ze skutečných událostí – pokusu vyhodit do povětří greenwichskou hvězdárnu, a to bez důvodu, který, jak Conrad píše, „by se jen vzdáleně podobal nějaké ideji“. Atentátník, podle všeho slabomyslný, tehdy přišel o život, ale stavba nedoznala úhony. Dalším zdrojem byly paměti policejního úředníka z osmdesátých let devatenáctého století. V neposlední řadě, podobně jako v o něco mladším románu Před očima západu, pak byly inspirací jeho rodinné zkušenosti s carským Ruskem. Proto psychologický román Tajný agent nemohl v českém překladu od konce války vyjít. Autor ale nešetří ani viktoriánské anarchisty a teroristy, salónní socialisty i vládní alibistické úředníky. Jednou z největších zásluh Josepha Conrada je schopnost vystopovat kořeny zla i v těch nejméně nápadných či dokonce neočekávatelných místech.
Joseph Conrad, od jehož úmrtí uplyne 3. srpna rovných sto let, se narodil v roce 1857 jako Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski v dnes ukrajinském městě Berdyčiv poblíž Žytomyru. Pochází z polské zemanské rodiny, jeho otec básník Apollo Korzeniowski byl za podíl na přípravě národního povstání vězněn a následně poslán do vyhnanství. V sedmnácti letech se po smrti svých rodičů vydal Conrad do Marseille a stal se námořníkem na francouzských obchodních lodích. Ke konci sedmdesátých let přešel k britskému obchodnímu loďstvu, roku 1886 dosáhl postavení kapitána a získal britské státní občanství.
Kvůli zhoršenému zdraví se v 37 letech od moře – nenáviděného i milovaného – musel odpoutat. Usadil se natrvalo v Anglii a rozhodl se cele věnovat literární tvorbě. Kladl si přitom náročný cíl: skrze dobrodružný děj odhalovat procesy odehrávající se v nitru hrdinů jeho příběhů. Proto se v Conradových románech i povídkách pod hladinou exotických dobrodružství vždy otevírají i hlubiny etických problémů a dilemat.
Jeho texty (Lord Jim, Srdce temnoty a další) se vyznačují nebývalou jazykovou propracovaností a smyslem pro detail. Unikátní vypravěčský styl a antihrdinské postavy ovlivnily takové velikány, jako byli Francis Scott Fitzgerald, William Faulkner nebo Ernest Hemingway. Pro svůj originální umělecký přístup je Conrad považován za jednoho ze zakladatelů modernismu. Řada jeho děl byla zfilmována – některé, jako třeba Lord Jim, dokonce opakovaně. Podle novely Srdce temnoty natočil Francis Ford Coppola film Apocalypse Now. Tajný agent se dosud dočkal tří zpracování, vedle dvou televizních adaptací je to film z roku 1996 Christophera Hamptona, v hlavních rolích s Bobem Hoskinsem, Patricií Arquette, Gérardem Depardieuem, Robinem Williamsem a s hudbou Philipa Glasse.
Související
-
Joseph Conrad: Náhoda. Příběh zrady, zbabělosti a osudové životní samoty
Pozoruhodné životní osudy kapitána dálné plavby Frederika Anthonyho a jeho mladičké ženy, dcery kdysi pohádkově bohatého bankéře, později odsouzeného do vězení.
-
Lubomír Martínek: Přístav neklidu. Ke stému výročí smrti Josepha Conrada
Pro některé čtenáře příliš dobrodružný, pro jiné příliš literární autor. Joseph Conrad je přes snahu českých nakladatelů u řady čtenářů zapsán jako autor Srdce temnoty.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka